Ianis Hagi, elogiat de UEFA după victoria României la EURO 2019

Naționala de tineret a României a debutat printr-o victorie de senzație la Campionatul European U21, iar evoluția lui Ianis Hagi a fost salutată de UEFA.

După 4-1 cu Croația, „tricolorii” pregătiți de Mirel Rădoi au pornit cu capul sus turneul final găzduit de Italia și Malta. Ianis Hagi, decarul naționalei noastre, a fost comparat de UEFA cu tatăl său iar forul european a titrat „Like father, like son”. Sub privirile lui Gică Hagi, aflat în tribune la meciul cu Croația, Ianis a înscris în minutul 14 al meciului, ducând scorul la 2-0.

Celelalte goluri ale „tricolorilor” au fost marcate de Pușcaș, în minutul 11, Băluță, în minutul 66, și Petre, în minutul 93. Pentru croați a înscris Vlasic, în minutul 18.

Vineri, de la ora 19.30, România va juca împotriva Angliei, iar luni, 24 iunie, „tricolorii” vor înfrunta Franța, de la ora 22.00.