Gimnastele au redeschis "fabrica de medalii"

Sportivele antrenate de Mariana Bitang şi de Octavian Belu au câştigat ieri trei medalii de aur şi două de argint la Campionatele Europene de la Bruxelles. Sâmbătă, România a urcat pe prima treaptă şi în concursul pe echipe.

Campionatele Europene de Gimnastică de la Bruxelles s-au transformat ieri în "Internaţionalele României". Izbaşa a sărit pe prima treaptă a podiumului

Fetele antrenate de Mariana Bitang şi Octavian Belu au redeschis "fabrica de medalii" cu care ne obişnuisem în trecut, dar care, în ultimii trei-patru ani, n-a mai oferit nicio performanţă majoră.

Succesele pe linie din capitala Belgiei ne fac să privim acum cu alţi ochi Jocurile Olimpice de vară de la Londra.

După ce, sâmbătă, România s-a impus în concursul pe echipe, reuşind primul titlu european din 2008 încoace, ieri, Cătălina Ponor, Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa au făcut potecă spre podium şi au ascultat de trei ori imnul naţional.

Sandra Izbaşa a deschis balul ieri, în concursul pe aparate, cu o evoluţie perfectă la sărituri, pentru care a primit cel mai bun punctaj: 14,883.

Sandra Izbașa a deschis recitalul românesc în finalele pe aparate cu un aur la sărituri FOTO: AP Izbaşa este a treia sportivă din România care a cucerit titlul continental la sărituri de două ori, după Nadia Comăneci şi Simona Amânar.

Izbaşa a mai urcat pe prima treaptă a podiumului şi anul trecut, la Berlin. A urmat concursul la bârnă, unde Cătălina Ponor a luat medalia cea mai strălucitoare, fiind punctată cu 15,200.

Cătălina Ponor FOTO: REUTERS Ponor şi Iordache au făcut "schimb" de locuri Constănţeanca a fost secondată de Larisa Iordache, care a obţinut doar 15,133. Bârna a fost aparatul care le-a dat cele mai mari bătăi de cap sportivelor calificate în finală. Doar Ponor, Iordache şi britanica Hannah Whelan, ocupanta locului trei, au reuşit să nu cadă de pe aparat în timpul exerciţiului.

Cele două gimnaste medaliate la bârnă au urcat împreună pe podium şi după exerciţiul la sol. De data aceasta însă, pe prima poziţie s-a cocoţat "Pici" Larisa Iordache, care a fost notată cu 15,233 puncte, iar Cătălina Ponor a luat argintul cu 14,633 puncte. Pentru Larisa Iordache a fost primul titlul individual european din carieră. În schimb, Cătălina Ponor, vedeta echipei României, care în august va împlini 25 de ani, şi-a trecut în palmares al şaptelea titlu european. <iframe width="633" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/mUXyDrodsVg" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> Bruxelles, o gazdă norocoasă pentru România

Bruxelles este o destinaţie norocoasă pentru gimnastele din ţara noastră. Capitala Belgiei a mai organizat Campionatele Europene şi în 1989. Şi atunci, ca şi acum, reprezentantele ţării noastre s-au întors acasă încărcate de medalii. Atunci, România a câştigat şapte medalii: aur prin Gabriela Potorac (bârnă) şi Daniela Silivaş (sol), argint prin Daniela Silivaş (individual compus şi paralele) şi bronz prin Daniela Silivaş (bârnă) şi Cristina Bontaş (sărituri şi sol). Succesul teribil al României la Bruxelles nu s-a oprit aici. În concursul rezervat junioarelor, ţara noastră a mai strâns şase medalii. În concursul pe echipe, România a luat bronzul. Andreea Munteanu a câştigat medalia de bronz la individual compus (54,857 puncte) şi pe cea de argint la bârnă (14,433 puncte).

Alina Stănilă a urcat pe podium la sărituri, unde a cucerit argintul cu 13,866 puncte. La sol, România a avut două reprezentante pe podium, pe poziţiile a doua şi a treia. Silvia Zarzu a primit argintul (13,933 puncte), iar Andreea Munteanu a lat bronzul (13.900 puncte).

<iframe width="633" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/f5pN6dN2Hhk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> 4 medalii de aur şi două de argint a câştigat România la Europene