FOTBAL EUROPEAN. VfB Stuttgart - Eintracht Frankfurt, 3-1. Alexandru Maxim a dat un gol și o pasă de gol

VfB Stuttgart a câștigat, astăzi, meciul disputat, pe teren propriu, cu Eintracht Frankfurt, scor 3-1, iar internaționalul Alexandru Maxim a fost eroul gazdelor.

VfB Stuttgart a obținut o victorie extrem de importantă, scor 3-1, în confruntarea cu Eintracht Frankfurt, din cadrul etapei 25-a a Bundesligii. După o primă repriză fără gol, oaspeții au deschis scorul prin Seferovici (51). „Șvabii” au revenit după „dubla” lui Ginczek (63 și 66), iar la cel de-al doilea gol, cel care a centrat a fost românul Alexandru Maxim. Internaționalul „tricolor” a punctat și el în minutul 80, stabilind scorul final.

În ciuda victoriei, Stuttgart se află pe ultima treaptă a clasamentului, cu 23 de puncte, la două distanță de locul 16, care trimite la baraj.

Tot azi, în Anglia, Manchester City a trecut pe teren propriu de WBA, scor 3-0 (Bony 27, Fernando 40 și Silva 77). Arsenal s-a impus pe terenul celor de la Newcastle, scor 2-1 (Sissoko 48 / Giroud 24 și 28). Clasamentul este condus de Chelsea, cu 64 de puncte (28 de meciuri), iar pe doi se află Manchester City (61 de puncte și 30 de jocuri).