FOTBAL EUROPEAN. Românul Florin Andone a marcat în poarta celor de la Real Madrid. FC Barcelona, festival de goluri în meciul cu Osasuna.

Real Madrid s-a impus, miercuri, pe terenul celor de la Deportivo La Coruna, scor 6-2, în etapa a 34-a din Primera Division. Primul gol al gazdelor a fost marcat de Florin Andone.

Real Madrid și-a revenit după înfrângerea suferită în derby-ul cu FC Barcelona (scor 2-3) și a câștigat categoric confruntarea jucată, miercuri, în deplasare, cu Deportivo La Coruna, scor 6-2. Oaspeții au deschis scorul prin Alvaro Morata (1) și și-au dublat avantajul datorită lui James Rodriguez (14). Apoi, Florin Andone a redus din diferență, în minutul 35, pentru ca Real să revină la un avantaj de două goluri, grație reușitei lui Luscas Vasquez (44). În a doua repriză, James Rodriguez a dus scorul la 4-1, în minutul 66, Isco a mărit avantajul „galacticilor” (78), iar galicienii au mai punctat datorită lui Mato Joselu (84), cel care a primit o pasă excelentă de la Andone. Scorul final a fost stabilit de Carlos Casemiro (87).

Tot miercuri, FC Barcelona a făcut show cu Osasuna, pe „Camp Nou”, și a câștigat cu 7-1. Pentru catalani au marcat Lionel Messi (13 și 61), Andre Gomes (30 și 57), Paco Alcacer (64 și 86) și Javier Mascherano (67 - penalty). Pentru oaspeți, golul a fost semnat de Roberto Torres (48). În clasament, Barcelona și Real se află la egalitate, cu câte 78 de puncte, dar „galacticii” au un meci mai puțin disputat.