FOTBAL EUROPEAN. Final DRAMATIC de sezon în Spania. Barcelona a pierdut la Sociedad, Real şi Atletico s-au apropiat periculos de catalani

FC Barcelona a pierdut, sâmbătă, scor 0-1, în deplasarea de la Real Sociedad, în etapa a 32-a din Primera Division, şi mai păstrează un avans de trei puncte faţă de Atletico Madrid.

FC Barcelona a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de Real Sociedad, scor 0-1, gol marcat de Oyarzabal (5), şi a bifat cel de-al doilea eşec consecutiv în Primera Division, după ce, săptămâna trecută, pierduse derby-ul cu Real Madrid, scor 1-2.

Tot sâmbătă, Atletico Madrid s-a impus, în cadrul etapei a 32-a, pe terenul lui Espanyol Barcelona, scor 3-1. Echipa lui Costel Gâlcă a deschis scorul în minutul 29, prin Diop, dar madrilenii au revenit după golurile lui Torres (35), Griezmann (59) şi Koke (89).

Real Madrid n-a avut nicio problemă în partida jucată, acasă, cu Eibar, şi a câştigat cu 4-0. Golurile au fost reuşite în prima repriză, de Rodriguez (5), Vazquez (18), Ronaldo (19) şi Jese (39).

FC Barcelona se află în continuare pe prima poziţie a ierarhiei, cu 76 de puncte, dar Atletico Madrid s-a apropiat la trei puncte de catalani (73). Real Madrid încheie podiumul, cu 72 de puncte.