Finala mică CE Handbal 2010: România - Danemarca 16-15. Tricolorele au luat bronzul

Naţionala feminină de handbal a României a învins astăzi, la Herning, cu scorul de 16-15, selecţionata Danemarcei şi a cucerit medaliile de bronz la Campionatele Europene. Victoria de astăzi este şi o revanşă luată de elevele lui Radu Voina în faţa danezelor, în faţa cărora româncele au pierdut în grupe cu 22-25.

Talida Tolnai a fost din nou una dintre cele mai bune jucătoare ale noastre, ea reuşind să pareze mai mult de jumătate din aruncările daneze. Cristina Neagu şi-a făcut şi ea treaba în ofensivă, unde - în finalul meciului - Ada Nechita a marcat câteva goluri vitale. Victoria de azi îi oferă României şi calificarea directă la turneul final al Campionatelor Mondiale de anul viitor. Danemarca s-a remarcat prin Skov, care le-a dat mari bătăi de cap elevelor lui Radu Voina, dar şi prin portarul Mortensen. Bronzul cucerit astăzi este prima medalie pe care România o câştigă la Campionatele Europene. În finala mare a turneului final se vor duela Novergia şi Suedia. În semifinale, România a pierdut în faţa Suediei, scor 23-25, în timp ce danezele s-au înclinat în faţa Novegiei. România a mai jucat o finală mică, însă a pierdut-o, în 2000, la Bucureşti, în faţa Rusiei. De cealaltă parte, Danemarca, formaţie cu cinci finale mari jucate la Campionatele Europene - trei victorii -, a pierdut prima luptă din istorie pentru medaliile de bronz. ROMÂNIA - DANEMARCA 16-15 min. 60 - Final de meci. min. 59 - Geiger loveşte bara. Danezele au atacul, însă Talida Tolnai respinge excelent aruncarea lui Skov. min. 58 - Danemarca marchează din nou. Tricolorele au un singur gol avans cu două minute rămase de jucat. min. 56 - Brădeanu ratează, iar Dalby marchează şi Danemarca se apropie la doar două goluri. min. 54 - Ada Nechita înscrie din nou, de această dată pe contraatac, iar România se instalează confortabil în fruntea partidei. min. 53 - România ratează încă o lovitură de la 7 metri. Cristina Neagu are un procentaj slab la aruncare astăzi. min. 52 - Ambele echipe marchează cu extremele. Pentru România a punctat Ada Nechita. Neagu a marcat şi ea, cu ajutorul barei, iar elevele lui Radu Voina au două goluri avantaj. min. 50 - Ratările continuă să curgă la ambele porţi, iar România are un avantaj fragil de un gol cu 10 minute înainte de finalul partidei. Vestea bună este că tricolorele vor avea superioritate numerică în următoarele două minute. min. 48 - Gol Ada Nechita! România nu s-a bucurat însă prea mult de avantajul de trei goluri, Norgaard a marcat o "dublă" rapidă şi Danemarca a revenit în meci. min. 45 - Mortensen şi Tolnai apără tot. România a ratat prin Elisei şansa de a se distanţa la trei goluri. min. 44 - Ambele echipe ratează exasperant. Ritmul jocului este bun, însă procentajele la finalizare sunt dezastruase atât pentru România, cât şi pentru daneze. min. 42 - Valentina Elisei înscrie de pe extremă şi România se desprinde din nou la două goluri. min. 39 - Talida Tolnai a apărat o lovitură de la 7 metri. România primeşte însă gol de la Skov, într-o situaţie de inferioritate numerică. min. 37 - Neagu marchează de la şapte metri, după ce danezele reduseră din handicap câteva secunde mai devreme. min. 34 - Talida Tolnai apără senzaţional o aruncare a lui Skov, iar Fiera marchează pe contraatac. min. 32 - Rikke Skov marchează pe lângă Talida Tolnai. min. 31 - A început repriza secundă. Motrensen face minuni în poarta danezelor, care scapă fără gol primit în 2 minute de inferioritate. min. 30 - Pauză la Herning. Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri, dar România este în avantaj înaintea reprizei secunde. min. 29 - Talida Tolnai a primit o minge direct în faţă, iar jocul este oprit în aceste momente. Melinda Geiger a ratat câteva aruncări de la distanţă, iar scorul rămâne, România 9 - Danemarca 7. min. 28 - Jorgensen o învinge pe Tolnai cu o aruncare fulgerătoare de la nouă metri. min. 25 - Talida Tolnai apără tot ce aruncă danezele spre ea. Melinda Geiger marchează şi ea pentru România, care s-a desprins la trei goluri. min. 24 - Încă un gol al Cristinei Neagu, din lovitură de şapte metri de această dată, duce România la două goluri în faţa danezelor. min. 22 - Cristina Neagu marchează pentru prima oară din acţiune astăzi, iar România conduce cu 7-6. min. 20 - Încă un gol marcat de Rikke Skov, anulat însă doar câteva secunde mai târziu de o reuşită a Ionelei Stanca. min. 19 - Neagu mai înscire o dată de la şapte metri şi scorul redevine egal la Herning, 5-5. min. 17 - Valentina Elisei punctează şi ea pe contraatac, iar elevele lui Radu Voina scurtează distanţa faţă de daneze la un sigur gol. min. 16 - Moller o învinge pe Talida Tolnai cu o aruncare puternică, de la nouă metri. min. 14 - Ambele echipe ratează şanse mari de gol, eficienţa în atac fiind scăzută atât pentru România, cât şi pentru Danemarca. Până acum, portarii - Mortensen şi Tolnai - fac legea pe teren. min. 12 - Nordicele marchează de trei ori în 90 de secunde, Norgaard reuşind din nou să înscrie pe contraatac, iar Danemarca preia conducerea. min. 11 - Danezele reduc din handicap prin cea mai bună jucătoare a lor - Rikke Skov -, iar Norgaard egalează, după un contraatac fulger. min. 10 - Cristina Neagu transformă o lovitură de şapte metri, iar România se desprinde. min. 9 - Talida Tolnai îşi face în continuare treaba excelent în poartă, danezele marcând doar o dată în primele nouă minute ale partidei. min. 7 - Tirurile Cristinei Neagu nu mai au precizia din primele partide la Europene. Cel mai bun inter stânga al turneului final nu reuşeşte să marcheze în poarta daneză. min. 5 - Ionela Stanca aduce România în avantaj, după o acţiune excelentă de atac a tricolorelor. Danezele ratează o lovitură de la şapte metri. min. 3 - Ada Nechita egalează, după o aruncare de pe extremă. min. 2 - Danemarca deschide scorul prin Norgaard. România nu îşi găseşte nici în această partidă ritmul în ofensivă. min. 1 - A început partida de la Herning.