Finala Champions League 2023. Manchester City este campioana Europei. A învins-o cu 1 - 0 pe Inter Milano, la Istanbul

Sursa foto: EPA/TOLGA BOZOGLU

În această seară, cu începere de la ora 22.00, la Istanbul, pe Ataturk Olympic Stadium se va juca finala Ligii Campionilor. Meciul va putea fi urmărit în România la Orange Sport 1, Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Update minutul 90 + 5 Jucătorii lui Pe Guardiola au câștigat Finala Champions League.

Manchester City a învins-o pe Inter în finala Champions League, 1-0, și a cucerit în premieră cel mai important trofeu la nivel de fotbal de club.

Update minutul 67 - Gol pentru Manchester City

Minutul 67.

Rodri de la Manchester City a primit o pasă bună la mijlocul careului de 16 metri și a șutat direct în poarta celor de la Inter.

sursa foto: captura foto

Minutul 70, Inter Milano a ratat fantastic, mingea trasă de un jucător lovind bara.

Update 0-0 la pauză

Pauză la Istanbul. Scorul este 0-0 după o primă partidă echilibrată. Manchester a avut o situație clară la poarta celor de la Inter, dar  Onana a apărat foarte bine.

În această primă repriză, De Bruyne, de la Manchester City a fost înlocuit după ce a suferit o accidentare.

Știre inițială

Cetățenii de la Manchester City vor juca pentru zero la zero, așa după cum a anunțat antrenorul Pep Guardiola care este foarte aproape de obține o performanță aproape unică la nivelul Premier League, de a câștiga Campionatul, Cupa Regelui și acum Liga Campionilor.

Manchester a mai jucat o finală de Liga Campionilor acum doi ani dar a pierdut în fața celor de la Chelsea, la limită, cu scorul de zero la unul.

Pentru acest meci, Pep Guardiola le-a spus jucătorilor săi să dea dovadă de răbdare, să joace la egal, iar la final să câștige meciul la loviturile de departajare.

Inzaghi: avem o șansă foarte mare

De partea cealaltă, Inter Milano a cștigat de trei ori acest trofeu, ultima dată în sezonul 2009/2010, când echipa era arbitrată de celebrul Jose Mourinho.

Inter vine după un sezon foarte bun, având 11 victorii în ultimele 12 meciuri în toate competițiile. Simone Inzaghi, antrenorul celor de la Inter, a catalogat City drept cea mai puternică echipă din lume, dar a spus că jucătorii săi sunt pregătiți să provoace o surpriză.

”Știm că avem o oportunitate uriașă de a scrie o pagină în istoria fotbalului. Știm că va fi foarte dificil, dar vom încerca. Împreună este cuvântul care ne-a adus aici și împreună vom încerca să câștigăm sâmbătă. Știm ce tip de meci va trebui să jucăm mâine. City este cea mai puternică echipă din lume, a demonstrat-o în meciurile pe care le-a jucat. Suntem mândri că am ajuns atât de departe, vom face totul pentru a face un meci de o concentrare incredibilă. Va trebui să ne limităm greșelile și să profităm de oportunitățile pe care le vom avea”, a spus Simone Inzaghi, la conferința de presă.

Echipe la start Finala Championss League 2023

Manchester City (3-2-4-1): Ederson - Akanji, R. Dias, Ake - Stones, Rodri - B. Silva,

, Gundogan (cpt.), Grealish - Haaland Rezerve: Ortega, Carson - Walker, K. Phillips, Laporte, J. Alvarez, S. Gomez, Mahrez, Perrone, Foden, Palmer, Lewis Antrenor: Pep Guardiola

Inter (3-5-2): Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Brozovic (cpt.), Dimarco - L. Martinez, Dzeko Rezerve: Handanovic, Cordaz - Gagliardini, De Vrij, Gosens, Correa, Bellanova, Asllani, Mkhitaryan, D'Ambrosio, Skriniar, Lukaku Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Ataturk, Istanbul Arbitru: Szymon Marciniak Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs UPDATE ora 20:30 » 50.000 de fani așteptați pe „Giuseppe Meazza”