Fetele lui Radu Voina, gata de Europene

Naţionala de handbal feminin a României se află pe ultima sută de metri a pregătirilor pentru Campionatul European din Danemarca şi Norvegia. În ultimul amical înaintea turneului final, România a învins, deplasare, Germania, scor 31-30 (17-16).

A fost al doilea meci disputat de cele două echipe. În prima partidă, marţi, Germania a învins România cu 31-27 (15-12).

Săptămâna trecută, în week-end, fetele antrenorului Radu Voina au câştigat turneul amical de la Paris. România a bătut Croaţia (29-25) şi Suedia (32-26). Naţionala României se întoarce azi în ţară şi va la Europene de Sfântul Niculae, pe 6 decembrie.

La Campionatul European de handbal, România face parte din Grupa A preliminară. Iată componenţa celorlalte trei grupe: Grupa B: Muntenegru, Croaţia, Rusia, Islanda Grupa C: Germania, Ucraina, Suedia, Olanda Grupa D: Norvegia, Franţa, Ungaria şi Slovenia

Primele trei clasate la CE din Danemarca şi Norvegia obţin automat calificarea la Campionatul Mondial din 2011.