Festival de goluri la Stuttgart

Mario Gomez a marcat al doilea său hat-trick din acest sezon al Bundesligii în victoria lui Bayern Munchen, scor 5-3, de pe terenul lui VfB Stuttgart.

Golurile au început să curgă pe Mercedes-Benz Arena în minutul 31, când Gomez a înscris după o pasă excelentă a lui Franck Ribery. Thomas Muller a dublat avantajul oaspeţilor după alte cinci minute. Jocul dezastruos în defensivă al şvabilor i-a permis lui Ribery să marcheze un gol spectaculos şi să stabilească scorul la pauză.

În repriza secundă, Martin Harnik a reuşit să marcheze pentru VfB, însă Gomez a punctat de două ori în doar patru minute de joc şi scorul devenea 1-5. Harnik a mai înscris şi el o dată, în minutul 60, în timp ce Christian Gentner a redus şi mai mult din handicap cu 20 de minute înainte de final.

În urma acestei noi victorii, Bayern a urcat pe locul cinci în clasament, în timp ce Stuttgart este în zona retrogradării, ocupând locul 17 cu doar 12 puncte acumulate.

Tot ieri, Bayer Leverkusen a ratat şansa de a scurta distanţa faţă de liderul Borussia Dortmund, care a pierdut la Frankfurt, remizând, scor 2-2, pe teren propriu, cu Freiburg. "Aspirinele" au deschis scorul prin Arturo Vidal, însă oaspeţii au întors scorul prin reuşitele lui Jan Rosenthal şi Stefan Risinger. Patrick Helmes a adus un punct pentru Bayer, care se menţine pe locul doi, la mare distanţă de lider. <object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/b1D9nKDh2gs?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/b1D9nKDh2gs?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>