FC Vaslui - Twente 0-0. Moldovenii n-au loc la "masa bogaţilor"

„Galben-verzii” n-au reușit aseară, la Piatra Neamț, decât o remiză, scor 0-0, cu olandezii de la Twente. În tur, batavii câștigaseră cu scorul de 2-0.

Echipa FC Vaslui a fost eliminată aseară din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce n-a obținut decât o remiză, scor 0-0, cu gruparea olandeză Twente Enschede. În tur, „galben-verzii” au fost învinși cu scorul de 2-0. Echipa patronată de Adrian Porumboiu a „retrogradat” în play-off-ul Ligii Europa. Vasluienii n-au marcat niciun gol în cele patru partide oficiale ale acestui sezon. L-au ascultat pe Hizo: n-au atacat!

Viorel Hizo, antrenorul vasluienilor, a spus înaintea jocului că moldovenii nu se vor arunca în atac și exact aceasta a fost tactica „galben-verzilor”, care nu și-au creat nicio mare ocazie în prima repriză. Toate tentativele de atac ale elevilor „Dulăului” au fost blocate fără emoții de longilinul fundaș Douglas.

În ciuda faptului că aveau de recuperat o diferență de două goluri, moldovenii n-au jucat nimic nici după pauză. Olandezii au plimbat mingea ca-n curtea școlii și, când au accelerat, și-au creat mari ocazii de gol. Janko a țintit transversala, în minutul 73. Temwanjera a răspuns, în minutul 81, trimițând mingea foarte aproape de bara porții olandezilor. Adrian Porumboiu, patronul moldovenilor, a spus că nu-l va da afară pe antrenorul Viorel Hizo. LIGA CAMPIONILOR

FC VASLUI - TWENTE 0-0

Arbitri: F. Fautrel 7 - L. Stien 7, C. Gringore 7 (toți din Franța) Stadion: „Ceahlăul” - Piatra Neamț; Spectatori: 6.000

FC Vaslui: Cerniauskas 6, P. Jovanovici 5 (73, Milanov 5), Papp 5, Farkaș 5, Bălace 5, R. Neagu 4 (78, Annang), R. Costin 5, Wesley 5, L. Sânmărtean 5 (60, Milisavljevici 5), Adailton 5, Temwanjera 5 Antrenor: Viorel Hizo

TWENTE: N. Mihailov 5, Cornelisse 6, Wisgherhof 6, Douglas 7, Tiendalli 5, Janssen 6, Brama 6, Berghuis 6, L. De Jong 7, Janko 6, Ruiz 6 (74, Ola John 6) Antrenor: Co Adriaanse