FC VASLUI - SPARTA PRAGA 2-0. Moldovenii au detonat bomba

FC Vaslui a făcut senzaţie aseară, la Piatra-Neamţ, învingând- o pe Sparta Praga, o grupare de forţă în Europa cu scorul de 2-0, într-un meci contând pentru prima manşă din play-off-ul Ligii Europa.

„Galben-verzii” au reuşit cel mai bun rezultat din istoria clubului cu o echipă lipsită de aproape toţi titularii obişnuiţi, în frunte cu marile vedete, brazilienii Adailton şi Wesley.

Balaur l-a umilit pe Sionko

Atacantul Mike Temwanjera a deschis scorul, în minutul 13, din apropiere, după o fază creată de Gerlem. În minutul 36, bulgarul Jivko Milanov a dublat avantajul moldovenilor cu largul concurs al portarului Blazek, care a scăpat mingea în poartă.

Echipa lui Viorel Hizo a fost, pe final, aproape de un 3-0 care ar fi rezolvat definitiv ecuaţia calificării.

În returul programat joia viitoare, moldovenii trebuie să-şi apere acest avantaj.

Viorel Hizo a trimis în teren o echipă experimentală, în care tânărul Ionuţ Balaur, un cvasinecunoscut care joacă de obicei atacant, a făcut un meci mare din poziţia de fundaş central.

Sparta a avut în teren foşti internaţionali cehi cu o carte de vizită impresionantă, precum fundaşul Tomas Repka (fost la Fiorentina) şi Libor Sionko (ex- Glasgow Rangers).

„Un rezultat foarte bun, obţinut cu câţiva copii care m-au încântat. După două meciuri folosit ca fundaş central, să joci precum Balaur este un lucru mare. Va fi mult mai greu în deplasare, dar faptul că nu am primit gol este cel mai bine. Trebuie să fim obiectivi, pentru că 2-0 este un scor pe care nu l-am prevăzut”, a spus, încântat, Adrian Porumboiu, patronul celor de la FC Vaslui. AICI comentariul LIVE al partidei