FC Vaslui, încă un meci istoric

Evoluând cu mintea şi cu inima, trupa lui Vioel Hizo a blocat-o aseară pe Lazio, formaţie care ocupă poziţia a patra în Serie A. Moldovenii depind acum de ei, în ultima etapă, pentru a se califica.

Echipa FC Vaslui a reuşit aseară un eroic 0-0 împotriva celor de la Lazio Roma, ocupanta locului 4 în Serie A. "Galben-verzii" au reuşit un meci fantastic şi păstrează şanse uriaşe de calificare în primăvara europeană.

În ultima etapă a grupelor Ligii Europa, moldovenii vor juca în deplasare cu codaşa FC Zürich, iar Lazio o va întâlni acasă pe Sporting, grupare deja calificată.

Dacă FC Vaslui va termina la egalitate de puncte cu Lazio, se va califica în premieră în istoria clubului în primăvară, deoarece au avantajul rezultatelor directe (2-2 în tur).

Festival de ratări

Prima repriză a fost destul de echilibrată, ambii portari având mult de lucru. Cerniauskas a scos incredibil din faţa lui Miroslav Klose, scăpat singur, în minutul 12. În minutul 31, Temwanjera l-a întrebuinţat serios pe Marchetti, care a respins de la rădăcina barei. Lucian Sânmărtean a jucat din nou foarte bine, dar, la cea mai importantă acţiune, a preferat un dribling în plus şi a pierdut mingea.

Brazilianul Adailton a irosit marile şanse ale vasluienilor în repriza secundă. Mai întâi, în minutul 61, a trimis alături dintr- o lovitură liberă din marginea careului mare. În minutul 68, Adailton a scăpat singur, dar Marchetti a scos uluitor. La faza următoare, Temwanjera a marcat, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Sculli a răspuns cu o reluare puţin peste transversală, în minutul 73. A fost semnalul trezirii lazialilor, care au controlat autoritar finalul de meci.

Klose a ezitat să tragă din şase metri, Gonzalez a luftat ca un începător în careu, iar Rocchi a trimis puţin alături într-un interval scurt. În minutul 83, moldovenii au reuşit să scape din încercuirea italienilor, dar Temwanjera n-a avut noroc, reluând cu capul puţin pe lângă. Veteranul Rocchi a mai ratat o dată din apropiere.

În minutul 89, Sculli a tras incredibil peste poarta goală, după ce Cerniauskas a pierdut un duel cu Kozak.

Ştefan Radu, căpitan la Lazio

Antrenorul Edoardo Reja a folosit aseară cea mai bună echipă pe care a avut-o la dispoziţie. Italienii au venit cu gândul doar la calificare şi n-au mai utilizat o echipă experimentală, aşa cum s-a petrecut în precedentele meciuri din Liga Europa.

Reja a forţat în a doua parte a reprizei secunde, renunţând la un mijlocaş pentru un al treilea atacant, iar în ultimele minute a jucat cu patru "vârfuri"!

Internaţionalul român Ştefan Radu a fost căpitanul lazialilor. Antrenorul Edoardo Reja a dorit probabil să-i arate ex-dinamovistului că a trecut peste greşeala acestuia de la ultimul meci de campionat, când a gafat la unicul gol al partidei cu Juventus. Ştefan Radu a încasat un cartonaş galben, în minutul 65.

"Aici e Dacia fericită / Niciodată de romani cucerită"

FC Vaslui a avut aseară cea mai bună asistenţă dintre toate meciurile din Liga Europa organizate pe stadionul "Ceahlăul" din Piatra-Neamţ. Drumul dintre Vaslui şi Piatra Neamţ a fost plin cu zeci de autocare şi microbuze puse la dispoziţie de oficialităţile din oraşul "galben-verzilor", dar şi din localităţile învecinate.

Suporterii vasluieni au aprins torţe şi au afişat un banner cu mesajul "Aici e Dacia fericită / Niciodată de romani cucerită".

Echipa din capitala Italiei a fost încurajată de circa 150 de fani.