EUROPA LEAGUE: Steaua a dominat "rezervele" lui Liverpool, dar nu le-a învins: 1-1

În Ghencea, formaţia "roş-albaştrilor" a dominat aseară echipa secundă a celor de la Liverpool şi are nevoie de un punct la Napoli pentru calificare.

Fotbaliştii de la Steaua n-au reuşit aseară să câştige în faţa celei de-a doua echipe a celor de la Liverpool, formaţie venită la Bu cu reşti fără starurile Gerrard, Carragher, Johnson, Kuyt, Agger, Meireles sau Torres.

În afara celor enumeraţi, Roy Hodgson a decis să menajeze un alt jucător de bază: stoperul Skrtel a fost "rezervă". În celălalt meci al Grupei K, în Olanda, Utrecht şi Napoli au remizat aseară, scor 3-3.

• În runda finală, Liverpool, deja calificată, o va înfrunta pe Utrecht, iar Steaua se va deplasa în Italia, pentru un duel încins cu Napoli. Pentru a se califica, Steaua trebuie să scoată un egal.
  • Ratarea uriaşă a lui Bogdan Stancu din minutul 44 a dat semnalul trezirii în tabăra Stelei. În repriza a doua, "militarii" au avut o altă determinare, atacând mai hotărât decât în prima jumătate a jocului.
  • Diferenţa s-a făcut într-un interval scurt de timp. În minutul 16, Eric Bicfalvi a ratat o reluare uşoară cu capul, de la câţiva metri de poartă, pentru ca, trei minute mai târziu, Milan Jovanovici să puncteze dintr-o poziţie asemănătoare cu cea a lui Bicfalvi. Jovanovici, fost elev al lui Loţi Bölöni la Standard Liege, a fost şi "kilerr-ul" României.
  • Gafa portarului spaniol Reina de la golul lui Bonfim i-a readus în joc pe stelişti şi l-a făcut pe Marius Lăcătuş să declare la final: "Ve deţi că şi un campion mondial poarte greşi?".
  • "Nu este un rezultat foarte bun, dar este bun. Am făcut ce am vrut noi cu ei! Totuşi, ei n-au dat drumul la motoare. Liver pool era alta dacă avea nevoie de victorie. Tănase poate juca şi la «tiki- taka» Barcelona! E de mare rasă", a comentat, plin de el, patronul Gigi Becali.

Babel i-a făcut "sanie"

La faza golului marcat de Milan Jovanovici, olandezul Ryan Babel a umilit doi stelişti, după care a centrat perfect pentru ca sârbul să-şi plaseze nestingherit lovitura de cap.

"Aripa" de la Liverpool i-a făcut "sanie" pe Cristi Tănase şi pe Iasmin Latovlevici, aşa cum Dani Alves i-a trimis la plimbare, cu o fentă identică, pe Ionuţ Rada şi pe Mihăiţă Neşu, la un meci Steaua- FC Sevilla, din grupele Ligii Campionilor.

GRUPA K

Rezultatele de aseară

Steaua - FC Liverpool 1-1  Bonfim (61) / M. Jovanovici (19)

Steaua: Tătăruşanu 6 - Bonfim 7, Gardoş 6, Geraldo 6, Latovlevici 7, Bicfalvi 5 (46, Angelov 7), Ricardo 6, Nicoliţă 5, Cr. Tănase 6, Surdu 6 (80, Szekely), B. Stancu 6. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Liverpool: Reina 3 - Kelly 5, Kyrgiakos 6, Wilson 5, Fabio Aurelio 5, Pacheco 5 (90, Leiva), C. Poulsen 6, Shekvey 6, M. Jovanovici 7 (79, Eccleston), J. Cole 6 (75, Ngog 5), Babel 6. Antrenor: Roy Hodgson.

Arbitri: B. Yildirim 7 - M. Eyisoy 7, C. Satman 7 (toţi din Turcia). Stadion: "Steaua" - Bucureşti; Spectatori: 17.000.

FC Utrecht - Napoli 3-3 Wolfswinkel (6 şi 28 - ultimul din penalty), Demouge (35) / Cavani (5, 42 şi 70 - ultimul din penalty)

• Liverpool-Utrecht
  • Echipele clasate pe primele două locuri se califică în "16"-imile de finală ale Ligii Europa.