Euro 2024. Elveția-Scoția, 1-1

EURO 2024. Sursa foto Youtube

Elveția și Scoția au remizat, în ultimul meci al zilei de miercuri, dar jucătorii din Țara Cantoanelor au părut ceva mai doritori să câștige partida. Și, matematic, este calificată.

Scorul a fost deschis de Scoția, în minutul 13. Elevii lui Steve Clark au scăpat pe contraatac, după un corner al elvețienilor, iar Che Adams, de pe flancul stâng, i-a pasat lui McTominay în marginea careului de 16 metri. Șutul acestuia a fost deviat decisiv, în propria poartă, de Schar.

Elveția a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 26, după ce Ralston a trimis greșit o pasă înapoi spre propriul portar. Mingea a fost interceptată de Shaqiri, care l-a executat pe Gunn cu un șut la vinclu, expediat dinafara careului de 16 metri.

În minutul 34, Ndoye a marcat pentru elvețieni, dar golul a fost anulat.

Și a mai fost un gol anulat, pentru offside, cel marcat de Embolo în minutul 82.

Echipele de start

Scoția: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson - McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn - Adams

Rezerve: Armstrong, Christie, Clark, Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly, McCrorie, McKenna, McLean, Morgan, Shankland, Taylor

Antrenor: Steve Clark

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri - Aebischer, Vargas - Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Embolo, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Rieder, Sierro, Steffen, Stergiou, Zesiger

Antrenor: Murat Yakin

Ce urmează în Grupa A. Elveția are 4 puncte și joacă cu Germania, deja calificată

Scoţia a început foarte prost acest turneu final de la Euro 2024, după ce a pierdut cu 5-1 meciul cu Germania, gazda acestei competiții. Naționala Scoției se află pe locul 39 în clasamentul FIFA.

Echipa lui Steve Clark va mai avea un singur meci, în Grupa A, cu Ungaria, pe data de 23 iunie.

Elveţia a câștigat primul meci din grupă, cu Ungaria, cu scorul de 3-1. Naţionala condusă de Murat Yakin mai are de disputat un meci cu liderul Grupei A, Germania, echipă deja calificată. Dar, cu 4 puncte, echipa din Țara Cantoanelor se poate considera calificată.