Dinamo: Visul frumos s-a terminat

"Cainii rosii" au fost invinsi aseara de Lazio Roma la Bucuresti,  scor 1-3, si au ratat inca o data calificarea in grupele Ligii Campionilor.

Bogdan Lobont n-a mai putut sa pareze penalty-ul executat de Rocchi, iar sperantele dinamovistilor s-au naruit. Dinamo a ratat dramatic aseara calificarea in grupele Ligii Campionilor la fotbal. Desi a condus la pauza cu 1-0, campioana Romaniei s-a prabusit in partea a doua, fiind invinsa cu 1-3 de puternica echipa italiana Lazio Roma. In tur, scorul fusese 1-1.

In urma acestei eliminari, Dinamo va evolua in turul intai al Cupei UEFA, tragerea la sorti pentru aceasta faza a competitiei urmand sa aiba loc vineri. Ratarea participarii in cea mai importanta competitie intercluburi inseamna pentru clubul din Soseaua Stefan cel Mare o pierdere de peste zece milioane de euro. Si fotbalistii „alb-rosii” au scapat o prima uriasa: 150.000 de dolari de fiecare.

In primele 20 de minute ale partidei cu Lazio, „cainii” au adulmecat prada, balonul plimbandu-se linistit intre cele doua careuri. Au fost insa doua exceptii, cand Daniel Oprita (minutul 7) si Ionel Danciulescu (minutul 23) l-au avertizat pe portarul advers.

Minutul 27 a declansat nebunia pe „National”. Florin Bratu, atacantul-racheta, a pornit intr-un sprint prelungit, lasandu-i pe drum pe adversari, si l-a executat pe Ballotta cu un sut sec.

Golul i-a descumpanit pe peninsulari, care n-au fost capabili sa reactioneze. Antrenorul Delio Rossi se astepta sa dea pe teren peste pivotul Claudiu Niculescu, dar l-a gasit pe Bratu, un varf intrat din primul minut in viteza a cincea.

In repriza secunda, totul s-a dat peste cap. In doar 20 de minute, italienii erau calificati la „masa bogatilor”, profitand de erorile lui Valentin Nastase, fost jucator in campionatul italian. Mai intai a egalat Rocchi, din penalty, in minutul 47. In numai sapte minute, Goran Pandev i-a dus pe oaspeti in avantaj, iar Rocchi a desavarsit cosmarul dinamovistilor, inchizand tabela de scor in minutul 66.

Practic, din acel moment, fanii romani au inceput sa paraseasca dezamagiti arena. Este de asteptat ca ratarea calificarii in grupele Ligii Campionilor sa bulverseze pe Dinamo, existand voci care sustin ca antrenorul Rednic ar putea fi demis.

Liga Campionilor

TURUL TREI PRELIMINAR - MANSA SECUNDA

DINAMO - LAZIO 1-3

Marcatori: Fl. Bratu (27) / Rocchi (47 - penalty si 66), Pandev (54)

DINAMO: Lobont 6 - Blay 6, V. Nastase 4, St. Radu 5, Pulhac 7 - Oprita 6 (59, Chiacu 5), Margaritescu 5 (59, Cl. Niculescu 5), Ropotan 5, Ad. Cristea 6  - Fl. Bratu 7, Danciulescu 4 (72, C. Munteanu 5).

Antrenor: Mircea Rednic

LAZIO: Ballota 6 - De Silvestri 6, Cribari 5, Stendardo 5 (35, Scaloni 6), Zauri 6 - Mudingayi 7, Ledesma 7, Del Nero 7 (87, Belleri), Manfredini 6 - Rocchi 8, Pandev 8 (90, Tare).

Antrenor: Delio Rossi

Stadion: „National”; Spectatori: 50.000; Arbitri: M. Gonzalez 6 - C. Jimenez 6, J. Guadamuro 6

Suporteri

Fanii au fost la inaltimea asteptarilor

> Fanii dinamovisti au creat probleme pe drumul spre stadion. Metrourile care faceau legatura intre statiile Stefan cel Mare si Piata Muncii au fost arhipline, iar fanii au inceput sa sara. Manipulatorii garniturilor au facut repetate apeluri catre suporteri sa intrerupa aceste manifestari, deoarece metroul risca sa sara de pe sine.

> Imediat dupa golul lui Florin Bratu, suporterii dinamovisti au aruncat cu torte inspre sectorul fanilor lui Lazio, unde se aflau aproximativ 100 de persoane. Atmosfera pe stadion a fost superba, aproximativ 50.000 de spectatori asigurand un show de zile mari pana la revenirea lazialilor.

> Deoarece vechea tabela de marcaj n-a corespuns normelor impuse de UEFA, la tribuna a doua a fost montata o tabela formata din  mai multe ecrane. Tabela instalata de dinamovisti era foarte mica si abia putea fi observata de fanii de la peluze. Inaintea meciului, pe tabela rulau imagini din precedenta campanie europeana a „cainilor”, dar si din alte momente importante din istoria europeana a clubului. De asemenea, copertina ridicata peste tribuna zero a impiedicat vizibilitatea suporterilor de la tribuna intai si de la tribuna oficiala.

> In minutul 72, cateva becuri de la instalatia de nocturna s-au ars, iar vizibilitatea s-a redus destul de mult.

> Tribuna oficiala a fost plina de VIP-uri. Ion Tiriac, Nadia Comaneci, Ilie Nastase, dar si selectionerul Victor Piturca s-au inghesuit sa asiste la meciul de pe stadionul „National”.

> Imediat dupa ce a fost schimbat, mijlocasul Andrei Margaritescu si-a aruncat nervos tricoul, deoarece a primit unele reprosuri de pe banca tehnica.

> Portarul Bogdan Lobont a fost in premiera capitanul echipei Dinamo. Inainte de startul partidei, el si-a salutat familia prezenta in tribuna.

> Inainte de meci s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Antonio Puerta, fostul jucator de la FC Sevilla, care a decedat ieri. Cel mai afectat a parut arbitrul spaniol Mejuto Gonzalez, care privea in gol spre bancile de rezerve. suparat. De necaz, Bratu si-a smuls parul din cap

„Bube” organizatorice

Suporterii au cumparat bilete cu locuri inexistente!

Organizarea partidei dintre Dinamo si Lazio a avut lipsuri mari. Mai multi spectatori s-au plans ca au fost pacaliti. Practic, fanii au dat bani pe bilete pe care apareau locuri care nu existau! „Pe biletul meu scria randul 47! Dar asa ceva nu exista!”, a tipat un fan. „Asezati-va pe randul 46!”, i-a spus un organizator. Suporterul a continuat: „Pai, nici locul acesta nu exista! Asta e bataie de joc. Cineva a pacalit lumea cu buna stiinta!”. In acel moment a intervenit un jandarm, care s-a bagat ca musca-n lapte: „Imprimeria e de vina!”.

Alti suporteri s-au plans ca n-au fost lasati sa intre pe stadion cu aparatura foto si video. „Am venit de la 600 de kilometri si nu pot sa fac o fotografie cu echipa favorita? N-am pomenit asa ceva”, a rabufnit un batranel.

Organizatorii partidei au instalat un cort urias de unde se putea cumpara pizza si vin, marca Vincon, aflata in proprietatea lui Gigi Netoiu, fostul vicepresedinte al gruparii din Soseaua Stefan cel Mare.