Dinamo, ţinută în şah de Astra

Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, Astra Ploieşti, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I.

Elevii lui Ioan Andone, au scurtat distanţa faţă de liderul Oţelul Galaţi la doar şapte puncte, în urma remizei cu Astra. Ploieştenii au condus cu 2-0 la pauză, în urma golurilor marcate de Seto şi Oprsal. Gazdele au revenit în meci în repriza a doua, când Cătălin Munteanu şi Adrian Cristea au reaprins speranţele în tabăra "câinilor roşii".

De cealaltă parte, Astra Ploieşti - o echipă incomodă în deplasare - va folosi punctul obţinut în Ştefan cel Mare pentru a se detaşa puţin de zona retrogradării, de care o despart trei puncte. Elevii lui Tibor Selymes au câştigat o singură dată în deplasare, însă au plecat doar de trei ori cu mâna goală din cele zece partide jucate pe terenuri străine. DINAMO BUCUREŞTI - ASTRA PLOIEŞTI 2-2 Au marcat: C. Munteanu (58 - penalty), Adrian Cristea (61) - Seto (19), Oprsal (38)

• Final de meci. Dinamo şi Astra au câştigat câte o repriză cu scorul de 2-0, iar ambele formaţii câştigă un punct din acest duel.
  • Lucrurile arată din ce în ce mai bine pentru "câinii roşii". Adrian Cristea a egalat în urma unei acţiuni individuale foarte frumoase. Dinamo mai are la dispoziţie o jumătate de oră în care poate obţine victoria.
  • Dinamo a redus din handicap în minutul 58, când Cătălin Munteanu a transformat perfect o lovitură de pedeapsă obţinută de Alexe.
  • Pauză în Şoseaua Ştefan cel Mare. După 45 de minute de joc, Astra conduce cu 2-0.
  • După câteva ratări ale "câinilor", cehul Oprsal a dublat avantajul prahovenilor cu un şut din interiorul careului. Dinamo este la pământ! Elevii lui Ioan Andone se îndepărtează şi mai mult de o clasare bună la finalul sezonului.
  • Niponul Takayuki Seto a deschis scorul pentru Astra, iar Dinamo îşi face din nou viaţa grea pe teren propriu. Japonezul l-a învins pe Dolha cu un şut plasat, de la marginea careului.
  • Doar 200 de suporteri sunt prezenţi în tribune la acest meci. Se pare că dinamoviştii cunosc expresia - "Pe vremea asta nu ai lăsa nici un câine afară!". Condiţii proaste pentru fotbal în această seară - ploaie, vânt şi frig.

Dinamo Bucureşti: Dolha - Rubio, Grigore, Moţi, Diabate -Djakaridja Kone, C.Munteanu - Torje, Ad.Cristea, Alexe - M.Niculae.

Rezerve: Naumovski, Păun, Dănciulescu, Bordeanu, Ganea, Scarlatache, Mărgăritescu Astra Ploieşti: Grigore - Măţel, Oprsal, Goian, Mihalache - Strătilă, Takayuki, Pătraşcu, Al. Stan - Tigoianu, Miranda

Rezerve: Miron, Rohat, Marcu, Mihalcea, Florea, Ben Teekloh, Crăciun Liga I: Etapa a 18-a - Rezultate