Dinamo a cucerit Supercupa României la penalty-uri

Supercupa României a fost cucerită de Dinamo, care s-a impus la penalty-uri în faţa campioanei CFR Cluj. La sfârşitul celor 120 de minute regulamentare, scorul a fost 2-2. Este prima oară când CFR Cluj pierde un meci cu trofeul pe masă.

Dinamo a cucerit cel de-al doilea trofeu în 2012 şi primul în noul sezon. Echipa lui Dario Bonetti s-a impus la penalty-uri în faţa campioanei CFR Cluj, la capătul unui meci foarte bun. CFR a condus cu 1-0, dar din repriza secundă a jucat cu un om mai puţin, Cadu a fost eliminat. Bonetti a făcut o mutare inspirată, scoţându-l la pauză din teren pe M. Niculae şi aruncându-l în luptă pe Ţucudean. Ţucudean a marcat două goluri şi a avut şansa să devină eroul lui Dinamo la penalty-uri, când a ratat şutul decisiv. De la CFR au ratat Sougou şi Hora. DINAMO - CFR CLUJ 2-2 Marcatori: Ţucudean 62, 101 / Valente 36, Kapetanos 103 "Naţional Arena", Bucureşti DINAMO: Bălgrădean - Nica, Luchin, Dragoş Grigore, Pulhac - L. Rus, Boubacar, Issa Ba, C. Munteanu - Niculae, Alexe Antrenor: D. Bonetti Rezerve: Naumovski, Dobrosavlievici, Ţucudean, Muşat, Curtean, Dănciulescu, Matei CFR: Stăncioiu - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Deac, Mureşan, Vass, Diogo Valente - Sougou, Ronny Antrenor: I. Andone Rezerve: Mincă, Rada, Sepsi, Sare, Hora, Nicoară, Kapetanos.

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Aurel Oniţa (Constanţa). Arbitri adiţionali: Sebastian Colţescu (Craiova), Robert Dumitru (Braşov) LIVE - la meci asistă şi Ioan Rus, ministrul de Interne; clujean de origine, reprezentantul internelor a fost întrebat la sosire de câţiva spectatori cu cine va ţine astă-seară! - cu mai puţin de un sfert de oră înaintea meciului, în tribune sunt doar vreo 5.000 de oameni - fanii dinamovişti scandează: "Afară, afară cu ungurii din ţară!" şi "România! România!"; - la peluza dinspre bulevardul Basarabia, suporterii celor două formaţii s-au "încins" şi au fost foarte aproape de bătaie - a început meciul: Dinamo a avut lovitura de începere min.1: Pulhac avansează pe stânga, dar faultează în atac min. 2: Gabi Mureşan şutează de la marginea careului mare dinamovist, dar mult pe lângă min. 3: acelaşi Mureşan şutează de la distanţă, dar de această dată ceva mai periculos, pe lângă stâlpul din stânga dinamovist min. 6: Alexe şutează puternic, de la distanţă, dar Stăncioiu prinde cu siguranţă min. 8: Alexe le dă din nou emoţii clujenilor cu un şut-centrare min. 10: Boubacar îi trimite o pasă senzaţională lui Niculae în careul clujean, dar atacantul lui Dinamo nu e în stare să preia corect balonul min. 11: Haţegan îi arată cartonaşul galben lui Deac pentru un fault dur la C. Munteanu; Deac protestează, dar pe reluare se vede clar că jucătorul de la CFR a scăpat ieftin! min. 12: acţiune frumoasă a dinamoviştilor, pe stînga, dar Stăncioiu prinde centrarea lui Issa Ba pentru M. Niculae min. 13: CFR are o lovitură liberă periculoasă, dar faza rămâne fără rezultat min. 16: Dinamo stă "la cutie" şi încearcă să lovească pe contraatac; jocul e frumos min. 16: Haţegan fluieră fault în atac, aiurea, la reluarea lui Issa Ba pe lângă, după ce Stăncioiu a scăpat mingea min. 23: Pulhac îl faultează din spate pe Deac; clujenii cer galben, Andone protestează pe margine, dar Haţegan se limitează la a-l certa pe dinamovist min. 25: meciul e echilibrat min. 30: Sougou vede galben pentru un fault tare, din spate, la C. Munteanu min. 32:meciul e întrerupt, Pulhac e accidentat min. 36: GOL CFR CLUJ: DIOGO VALENTE îl învinge pe Bălgrădean cu un şut de la 25 de metri min. 43: Deac trimite pe lângă poarta după o lovitură liberă min. 45: Cadu reia şi el periculos, după un corner al ungurului Voss PAUZĂ min. 46: a început repriza secundă min. 46: Ţucudean a intrat la Dinamo; a ieşit Niculae min. 46: prima acţiune aparţine CFR-ului, Bălgrădean prinde însă o centrare de pe dreapta min. 49: Stăncioiu iese bine pe o centrare şi îi "suflă" mingea lui Alexe min. 51: Cadu, căpitanul CFR-ului, vede galben pentru un fault min. 55:Luchin nimereşte bara; ocazie pentru Dinamo min. 58: iese Voss, intră Sare la CFR min. 61: iese Rus, intră Matei la Dinamo min. 62: GOL DINAMO: rezerva ŢUCUDEAN îl învinge pe Stăncioiu cu un şut la colţul scurt, după o pasă de senzaţie a lui Nica; clujenii au reclamat henţ la preluarea lui Ţucudean min. 64: Cadu vede destul de uşor al doilea galben şi e eliminat de Haţegan!!! Decizie discutabilă a lui Haţegan min. 70: iese Valente, intră Hora min. 72: ocazie uriaşă pentru Dinamo; Alexe centrează de pe stânga, Issa Ba reia la colţul scurt, superb, cu capul, dar mingea se duce în plasa laterală min. 73: Maftei se accidentează după un duel aerian cu Ţucudean min. 75: Ioan Andone îl cheamă de la încălzire pe grecul Kapetanos min. 76: Camora vede şi el galben min. 76: intră Kapetanos. iese Ronny min. 82: intră Curtean, iese Issa Ba, care e accidentat min. 87: Pulhac trimite un şut-centrare de pe stânga, Stăncioiu scoate de lângă bară min. 88: Alexe ratează şi el, şutul său fiind respins de Mureşan, cel care a coborât în centrul defensivei clujene după eliminarea lui Cadu min. 90: Mureşan şutează din lovitură liberă, dar zidul respinge în corner PRELUNGIRI min. 91:a început prima repriză a prelungirilor min. 92: ocazie pentru CFR; Sougou e blocat în ultimul moment de un apărător dinamovist min. 95: Boubacar vede galben min. 96: lovitură liberă pentru CFR, de la distanţă; bate Mureşan, dar clujeanul nu nimereşte poarta min. 101: GOL DINAMO: ŢUCUDEAN şutează la colţul scurt, după o pasă a lui Curtean min. 103: GOL CFR: KAPETANOS reia spectaculos, din 6 metri, centrarea lui Sougou venită de pe stânga! min. 105: SE SCHIMBĂ TERENURILE min. 106: a început repriza a doua a prelungirilor min. 107:Grigore vede galben min. 110: C. Munteanu vede şi el galben min. 113: dinamoviştii nimerec din nou bara, după o centrare a lui Pulhac şi o deviere a lui Mureşan min. 114: Camora e oprit în careul dinamovist

FINAL

Câştigătoarea Supercupei va fi decisă la penalty-uri 1. Alexe - marchează; 1-0 pentru Dinamo Kapetanos - marchează (cu emoţii, mingea a lovit rădăcina barei); 1-1 2. Matei - marchează; 2-1 Dinamo Sougou - RATEAZĂ; BARĂ! 2-1 Dinamo 3. C. Munteanu - marchează; 3-1 Dinamo Hora - RATEAZĂ (Trimite peste poartă) 4. Ţucudean - RATEAZĂ (Stăncioiu scoate cu piciorul) - Stăncioiu se accidentează; 3-1 pentru Dinamo în continuare; Şucudean ratează victoria lui Dinamo Mureşan - marchează; 3-2 Dinamo 5. Grigore - MARCHEAZĂ - DINAMO A CUCERIT SUPERCUPA 4-2 Interes scăzut pentru Supercupă "Poate oamenii se mai răzgândesc, mai pleacă de la plajă, de la piscină şi vor avea plăcerea să vină la stadion", declarat Ionel Dănciulescu, atacant pe care antrenorul Dario Bonetti va miza doar în caz de forţă majoră în stagiunea care stă să înceapă. "De vină este şi perioada de vacanţă, cu toate că este un meci important pentru toată ţara. Ar fi păcat să nu vină lumea", l-a completat Marius Alexe, zvârluga din atacul "câinilor roşii". Vass a încins meciul Confruntarea de azi a fost animată de o declaraţie venită dinspre Cluj. Adam Vass, proaspăta achiziţie a grupării din cartierul Gruia, a scos "porumbelul" acum trei zile, declarând: "Mă bucur că am venit aici, să joc fotbal într-un oraş unguresc. Sper să mă acomodez cât mai bine, să-mi ajut noua echipă şi să revin şi în naţionala Ungariei. E o mare oportunitate pentru mine să fiu aici, plus că am şansa să joc şi în Liga Campionilor", a declarat Vass. Ciprian Deac, coechipierul lui Vass, nu a fost scandalizat de confuzie. Ba chiar i-a dat dreptate colegului său din linia mediană. "Dacă ne uităm pe satistici, Clujul e un oraş maghiar", a sporit revolta Ciprian Deac. La Dinamo, lotul nu a fost bătut în cuie. Conducerea a anunţat că vor mai veni fotbalişti chiar şi după startul sezonului, iar unii ar putea pleca. Marius Niculae este primul scos la mezat. Atacantul a fost dorit de Dan Petrescu la Kuban Krasnodar, dar ruşii n-au vrut să plătească sumă de transfer (Dinamo a cerut, într-o primă fază, 500.000 de euro, dar în final a acceptat să-i dea jucătorului o hârtie în care scrie că poate pleca în cazul în care clubul primeşte 300.000 de euro). "Poate oamenii se mai răzgândesc, mai pleacă de la plajă, de la piscină şi vor avea plăcerea să vină la meci." IONEL DĂNCIULESCU, Dinamo Niculae, spre Rubin Pe Marius Niculae îl mai curtează Sivvaspor (Turcia), Cordoba (Spania), dar şi Rubin Kazan. Ruşii vor să scape de nigerianul Obafemi Martins, care nu mai suportă frigul. 7 mii de suporteri se estimează că vor veni astă-seară pe "Naţional Arena" Bulgarul Boris Galcev a făcut "un pas important în carieră" Dinamo a adus iarăşi fotbalişti de la bulgari, după ce "experimentul Michel Platini" a eşuat lamentabil. Internaţionalul bulgar Boris Galcev, o singură selecţie la naţională şi ultima oară la ŢSKA Sofia, a semnat un contract până în 2014 cu formaţia "câinilor". La prezentare, bulgarul născut pe 31 octombrie 1983 nu s-a ferit de cuvinte mari. "Este un pas important pentru cariera mea. Mă bucur că am venit la o echipă mare a României, cu suporteri deosebiţi, după cum mi-a povestit Florentin Petre. Sper să mă acomodez cât mai repede şi să răsplătesc pe teren încrederea pe care mi-au oferit-o toţi cei care m-au sfătuit să vin la Dinamo!", a declarat Galcev, pentru site- ul oficial al "roş-albilor". Dinamo a apelat la bulgar, după ce "închizătorul" Djakaridja Kone a anunţat că nu se mai întoarce la echipă, preferând să-şi caute un angajament în Franţa. (Daniel Conţescu)