Dezastru în Norvegia. Naționala lui Rădoi umilită din nou. Și-au arătat limitele

Sursa: Arhiva EVZ

Dezastru pentru Naționala României în Norvegia.

Naţionala de fotbal a României a pierdut lamentabil în Norvegia, 0-4, după un meci în care nordicii au fost mult superiori în meciul care are loc duminică seara, pe Ullevaal Stadion din Oslo.

Meciul a contat pentru Grupa 1 a Ligii B din Liga Naţiunilor.

Erling Haaland a fost de neoprit de fragila aparare a lui Rădoi. Atacantul cotat la 80 de milioane de euro a înscris 3 goluri și a mai avut câteva șuturi periculoase, salvate de Ciprian Tătărușanu! Martin Odegaard, cealaltă vedetă a Norvegiei, a fost servantul ideal, oferindu-i 2 pase decisive lui Haaland. Autorul celuilalt gol este Alexander Sorloth.

Prima repriză de la Oslo a scos, din nou în evidență jocul fără orizont al naționalei conduse de Mirel Rădoi. S-a văzut din nou, calitatea scăzută a campionatului intern, lipsa unei baze de selecție, convocări făcute aiurea și o organizare proastă a jocului.

Mirel Rădoi (39 de ani), selecționerul echipei naționale a României, a comentat înfrângerea drastică din Norvegia, scor 0-4. Selecționerul a părut resemnat după meci și a lăsat de înțeles că privește cu frică și duelul cu Austria: „Să limităm scorul”.

„Nu știu ce aș mai putea spune după o asemenea prestație. Îmi e rușine de rușinea dumneavoastră. Aș vrea să mă limitez la ceea ce pot să vă spun, altfel aș merge mult prea adânc și nu aș vrea să o fac public. Când joci de această manieră nu poți avea pretenții. Îmi e straniu, nu înțeleg cum o echipă care a jucat 120 de minute a făcut doar 3 schimbări în primul „11”, iar noi, care am jucat doar 90 de minute, nu am putut fi mai proaspeți și prezenți în teren.

Nu pot să remarc nimic în seara asta, nici atitudine, nici reacție. În continuare ne asumăm responsabilitatea. Nu vorbim de un rezultat drastic, vorbim de o umilință! A fost o problemă în privința jocului pe care doream să îl prestăm, să facem pressing, să recuperăm mingea. Între cele două echipe aliniate în seara asta și cu Islanda, o mare diferență nu a existat. Nu știu ce scuze am putea găsi în acest moment.

Probabil că în următoarea perioadă va trebui ca cineva să își asume această schimbare de generații, probabil se va schimba din ce în ce mai mult. Sper ca atunci când se va apela la ei (n.red. jucătorii de la tineret), să își dea seama care sunt cerințele și pretențiile oamenilor de la ei și să nu mai avem asemenea rezultate”, a declarat Rădoi la PRO X.

România nu va participa nici la Campionatul European de anul viitor, la care este și țară organizatoare. Eșecul in 8 octombrie cu Islanda, 1-2, a clarificat absența "tricolorilor" de la Euro și a ilustrat inferioritatea românilor față de un adversar aflat la final de generație.