Cum s-a născut minunea fotbalului. Geniu, noroc și arbitri

Barcelona a dat peste cap „Sportul Rege”, după o victorie uluitoare cu PSG (6-1). Trei mari ingrediente au stat la baza legendarului succes de pe „Camp Nou”

Meciul dintre FC Barcelona și PSG, disputat, miercuri seară, în returul „optimilor” Ligii Campionilor, va rămâne în istoria fotbalului.

Chiar dacă multă lume a vorbit despre o minune - calificarea Barcelonei după înfrângerea din tur (0-4) - nimeni n-a putut să prevadă scenariul ce avea să se scrie pe „Camp Nou”. Catalanii au câștigat cu 6-1, iar golul decisiv a fost marcat în ultimele secunde ale celui de-al cincilea minut de prelungire.

Arbitrii au fost „catalani”

În istoria Ligii Campionilor a mai existat și thrillerul dintre AC Milan și Deportivo La Coruna. În sezonul 2003-2004, italienii s-au impus pe „San Siro” cu 4-1, și au pierdut calificarea după ce galicienii au câștigat, acasă, scor 4-0. Însă Barcelona - PSG a rescris tot ceea ce se știa în fotbal. Rețelele de socializare au fost înroșite de entuziasmul unora dintre fani, dar și de scepticismul altora, care au acuzat arbitrajul favorabil catalanilor.

Pentru miracolul de pe „Camp Nou”, roș-albaștrii” au avut nevoie de trei ingrediente esențiale. În primul rând au mizat pe formidabila tripletă ofensivă, formată de Messi - Suarez - Neymar. Uruguayanul a deschis scorul în minutul 3, iar în minutul 40 a intervenit un al lucru esențial: norocul.

Cavani putea închide meciul

Iniesta a insistat la o minge „moartă” și l-a determinat pe Layvin Kurzawa să-și învingă propriul portar. În partea a doua, gazde-le au beneficiat de un penalty, transformat de Messi (49). La această fază, „centralul” german Deniz Aytekin a avut acoperire regulamentară și a fost sesizat de unul dintre tușieri.

Francezii au punctat prin Edinson Cavani (62), apoi au ratat o mare ocazie prin același jucător, care a scăpat singur cu portarul Ter Stegen, dar a ratat. Di Maria a rămas și el singur cu goalkeeperul olandez și a trimis pe lângă poartă.

Apoi, a intervenit geniul lui Neymar, care a executat magistral o lovitură liberă, în minutul 88. Trei minute mai târziu, arbitrul a acordat greșit penalty și același Neymar a transformat. Brazilianul a stat la baza loviturii de grație, pentru că mingea aruncată de el peste toată apărarea pariziană a fost fructificată de Sergi Roberto.