Croaţia merge la Trap

Ex-iugoslavii au dat de pământ cu elevii lui Giovani Trapattoni. Irlandezii au reclamat mai multe decizii greşite ale arbitrilor.

Croaţia şi-a respectat statutul de favorită şi a bătut-o fără prea mari emoţii aseară, la Poznan, pe Irlanda, cu scorul de 3-1.

Mario Mandzukici a deschis scorul, în minutul 3, după o centrare a lui Srna deviată norocos exact pe capul marcatorului.

Sean St Ledger, jucător de liga secundă din Anglia, de la Leicester City, a egalat tot cu o lovitură de cap, în minutul 19. Ex-iugoslavii au preluat conducerea cu două minute înainte de pauză după o fază foarte controversată.

Jelavici a punctat din careu, după ce a primit un "assist" de la un fundaş irlandez. Britanicii au reclamat faptul că atacantul croat era în poziţie de ofsaid înainte de acea deviere nefericită.

Mario Mandzukici a făcut o fixaţie pentru minutul trei şi, la începutul părţii secunde n-a aşteptat mai mult de 180 de secunde ca să scuture din nou plasa adversarilor.

Portarul Shay Given a avut şi ghinion, deoarece mingea a lovit bara, l-a nimerit în cap şi apoi a deviat în plasă. Golul i-a fost atribuit totuşi lui Mario Mandzukici, care este al doilea fotbalist ce a realizat o "dublă" la turneul final din Polonia şi Ucraina după rusul Alan Dzagoev.

Irlandezii au avut şansa să revină în joc, dar arbitrul olandez Bjorn Kuipers a închis ochii la un fault în careu comis de Schildenfeld asupra veteranului Robbie Keane.

Spre final, tot croaţii au fost mai periculoşi. Rakitici a fost aproape de un gol spectaculos, dar şutul său a trecut razant pe lângă bară. Britanicii au mai ameninţat poarta lui Pletikosa doar prin două şuturi ale lui Keith Andrews, însă ambele s-au dus în afara cadrului porţii adverse. 55 la sută a fost procentul posesiei Croaţiei contra Irlandei