Cristina Neagu, la superlativ: „Cea mai teribilă handbalistă a lumii... Fenomenul românesc nu trebuie subestimat niciodată!”

Naționala feminină de handbal a României a obținut, aseară, a treia victorie consetuivă la Mondialul din Germania. După jocul cu Spania, Cristina Neagu i-a uluit pe jurnaliștii iberici.

„Tricolorele” au dispus, aseară, de Spania, scor 19-17, și s-au calificat în „optimile” Campioantului Mondial, grație celor trei victorii bifate, din tot atâtea partide. În jocul cu Spania, Cristina Neagu marcat de opt ori, lucru pentru care presa iberica a vorbit la superlativ despre interul stânga al selecționatei lui Ambros Martin.

„Am primit doar 19 goluri de la România, cu toate că cea mai teribilă handbalistă a lumii, Cristina Neagu, a jucat contra noastră. La acest capitol putem constata un succes, nimic de reproşat defensivei.

În a doua repriză, am reuşit să o blocăm pe Neagu timp de 15 minute, însă fenomenul românesc nu trebuie subestimat niciodată! Cristina a revenit cu două goluri cruciale, iar războinicele spaniole au resimţit presiunea pe final”, au titrat jurnaliștii de la „Marca”.

Altfel, în prezent, România este lider în Grupa A la Mondialul găzduit de Germania.