Craiova, fara antrenor

Universitatea a fost invinsa ieri, in derby-ul Olteniei, de Pandurii. Dupa meci, antrenorul Florin Cioroianu si-a dat demisia. Ilie Balaci si Sorin Cartu sunt numele vehiculate sa preia "Stiinta".

Alexandru Pacurar a inscris din lovitura libera, dupa ce mingea deviata de zid l-a surprins pe portarul Mircea Bornescu. Slovenul Jaka Stromajer a marcat cu capul, dupa o lovitura libera executata de ivorianul Constant Djapka. Africanul, care a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, este poreclit „Costel” de fanii gorjeni.

> Universitatea Craiova a inregistrat ieri a treia infrangere consecutiva, dupa 1-2 la Iasi si 1-3, acasa, cu CFR Cluj. „Stiinta” a fost primul lider al Ligii I, dupa victoria din prima etapa, 4-0 cu Farul Constanta.

> Scorul mingilor trimise in bara a fost egal. Florin Costea (57) si Alexandru Pacurar (90·2) au tintit transversalele din lovituri libere.

> Dorel Stoica a refuzat sa joace in partida de ieri, motivand ca nu este in forma si ca toate nerealizarile echipei ii sunt puse lui in carca. Internationalul oltean este suparat ca spectatorii il injura numai pe el.

> Oficialii Craiovei, in frunte cu patronul Adrian Mititelu, au stat la tribuna a doua, asa cum au promis inaintea jocului. Mititelu este certat cu Marin Condescu, presedintele gorjenilor, si din acest motiv a preferat sa mearga in tribuna.

Probleme cu transmisia partidei

> Alexandru Piturca a fost cel mai slab jucator la meciul de ieri. Fiul selectionerului Victor Piturca a ratat doua ocazii monu-mentale in prima repriza, nereusind sa inscrie, din apropiere, in minutele 14 si 36. In prima repriza, craiovenii nu s-au apropiat de poarta gazdelor decat o data, dar Florin Costea, scapat singur cu portarul, a ratat (40).

> Cea mai incinsa faza a meciului a avut loc in minutul 55. Ilie Iordache a cazut in careu dupa un contact cu Madalin Ciuca, dar arbitrul Alexandru Tudor l-a avertizat pe gorjean pentru simulare.

> Gazdele s-au napustit peste oaspeti in minutul 66, cand Ciprian Vasilache si Alexandru Pacurar au fost foarte aproape de gol, dupa doua suturi de la distanta.

> Universitatea a fost incurajata de peste 1.000 de fani veniti de la Craiova. Localnicii n-au injurat „Stiinta”, o echipa foarte iubita la Targu-Jiu.

> Postul National TV a avut din nou probleme cu transmisia meciului. Daca in etapa trecuta n-a izbutit sa ofere nicio imagine de la jocul Poli Timisoara - Pandurii, „din cauza conditiilor atmosferice”, National TV i-a privat ieri pe microbisti de primele sase minute din meci.

LIGA I

PANDURII - CRAIOVA .................... 2-0

Marcatori: Al. Pacurar (73), Stromajer (84)

PANDURII: Guso 6 - Popete 5 (46, Mandrean 5), Ad. Rusu 6, Chibulcutean 6, Djapka 7 - Al. Pacurar 7, Vancea 6, Vasilache 5 (76, Fl. Stanga), I. Iordache 6 - L. Mihai 5, Al. Piturca 3 (65, Stromajer 7).

Antrenor: Eugen Neagoe

CRAIOVA: Bornescu 5 - Dananae 5, Ciuca 4, Mitchell 4, Rose 5 - Prepelita 4 (79, Wobay), Gargalie 5, Velcovici 5 - Fl. Costea 6, Baird 4, Dina 5 (68, Saceanu 5).

Antrenor: Florin Cioroianu

Stadion: „Municipal”; Spectatori: 10.000; Eliminat: Baird (90); Arbitri: Al. Tudor 5 - Cr. Nica 6, V. Marinescu 6