Chelsea Londra este noua CAMPIOANĂ a Angliei

După cinci ani de pauză, Chelsea Londra și-a adjudecat, astăzi, al cincilea titlu în Premier League, după victoria contra celor de la Crystal Palace, scor 1-0.

Belgianul Eden Hazard a adus bucuria pe „Stamford Bridge”, reușind să înscrie unicul gol al trupei londoneze în minutul 44, din penalty. După acest gol, Hazard a fost declarat cel mai bun jucător din primul eșalon englez.

Astfel, portughezul Jose Mourinho, tehnicianul lui Chelsea, a bifat al treilea de titlu în Premier League, cu această formație și al optulea din carieră (cu FC Porto 2003, 2004; cu Chelsea 2005, 2006, 2015; cu Inter Milano 2009, 2010 şi cu în Real Madrid 2012).

Cu patru etape rămase până la final, Chelsea a acumulat 83 de puncte în 35 de runde și nu mai poate fi ajunsă de Manchester City sau Arsenal, formații care au câte 67 de puncte.