Superliga. CFR Cluj, victorie clară la FC „U” Craiova. Adrian Mititelu a organizat reculegere pentru Aleksei Navalnîi

CFR Cluj, victorie împotriva FCU Craiova. Sursa foto: Facebook

CFR Cluj a reușit o victorie importantă în fața FC U Craiova, într-un meci disputat sâmbătă seara în deplasare. Scorul final a fost de 3-1 (2-1), într-un duel ce a avut loc în etapa a 26-a a Superligii de fotbal.

Prima reuşită a venit din partea CFR Cluj, care a marcat împotriva FCU Craiova prin marocanul Omar El Kaddouri (minutul 13), care a înscris pentru prima dată în Superliga, profitând de o ieşire greşită a portarului Ionuţ Gurău.

Superliga. CFR Cluj învinge FC U Craiova într-un meci spectaculos

Egalarea a fost realizată de către craioveni prin belgianul William Baeten (minutul 40), cu un şut din voleu de la aproximativ 18 metri.

CFR Cluj a reuşit să intre în avantaj la pauză, datorită golului marcat de Daniel Bîrligea (minutul 45+3), după o centrare excelentă din partea lui Philipp Otele, care a efectuat o cursă remarcabilă pe flancul stâng.

Ultimul gol al meciului a fost marcat de mijlocaşul croat Karlo Muhar în minutul 90+1, cu un şut de la 16 metri distanță.

Încă din minutul cinci, clujenii au avut o mare ocazie de a deschide scorul prin Bîrligea, însă Radu Negru a reușit să respingă mingea din fața porții, potrivit Agerpres.

CFR Cluj, victorie împotriva FCU Craiova. Sursa foto: Facebook/ CFR Cluj

Minut de reculegere pentru moartea lui Aleksei Navalnîi

Începerea meciului dintre FCU Craiova și CFR Cluj din Superliga a fost amânată cu patru minute.

Înainte de startul partidei, a fost ținut un minut de reculegere în memoria lui Alexei Navalnîi, principalul opozant al lui Vladimir Putin, care a murit zilele trecute într-o închisoare din Siberia.

Jucătorii de la FCU Craiova au transmis un mesaj emoționant în timpul meciului: „Alexei Navalnîi, respect etern”.

Pe ecranul de marcaj a fost proiectat chipul opozantului lui Vladimir Putin, iar atât jucătorii, cât și arbitrii, s-au adunat în centrul terenului în semn de omagiu.

„Respect etern pentru Alexei Navalnîi! Dumnezeu să-l odihnească! A plecat dintre noi un om deosebit, un exemplu de CURAJ, DEMNITATE ȘI PATRIOTISM! Sacrificiul lui nu trebuie să fie dat uitării, lumea occidentală trebuie să-i cinstească memoria acestui martir al secolului XXl”, a transmis ulterior pe Facebook Adrian Mititelu, patronul FCU Craiova.

Adrian Mutu, supărat pe CFR Cluj după victoria împotriva FCU Craiova

Adrian Mutu a dedicat victoria echipei sale lui Aly Abeid, noul jucător de la CFR Cluj, în memoria mamei acestuia care a murit recent.

Cu toate acestea, Mutu a menționat că se simte puțin supărat pe proprii săi jucători.

Scorul trebuia să fie mai mare, am riscat să îi băgăm în meci. Au marcat la singura ocazie, dacă o putem numi ocazie.

În fotbal am văzut multe, eram puțin supărat, avem nevoie de multe ocazii. El Kaddouri e un jucător de mare valoare, cu experiență, se vede când atinge mingea.

De mâine uităm meciul acesta, vine Dinamo! Ne gândim la următorul meci, e bine că ținem aproape de FCSB și Rapid. Nu vreau să vorbesc despre obiective finale. Vreau să continuăm cu rezultatele pozitive. Noi trebuie să avem continuitate. Avem valoare să câștigăm fiecare meci”, a transmis antrenorul CFR Cluj.

Adrian Mutu. Sursa foto: FC Rapid

În cele patru etape de când este antrenor al echipei clujene, Adrian Mutu a obținut trei victorii.

Două dintre acestea au fost împotriva echipelor pe care le-a antrenat anterior, FC Voluntari și FC U Craiova, iar cealaltă a fost împotriva unei formații la care a activat ca jucător, Petrolul Ploiești.

Singura înfrângere a avut loc împotriva unei alte echipe pe care a condus-o, Rapid.