CAMPIONATUL MONDIAL. Uruguay A ÎNVINS la scor de neprezentare Rusia și le-a stricat petrecerea gazdelor. Egiptul e plecat acasă fără punct CÂȘTIGAT

În ultima etapă a Grupei A a Campionatului Mondial, reprezentativa Uruguayului s-a impus detașat, în fața Rusiei, scor 3-0, iar Arabia Saudită a câștigat în fața Egiptului, scor 2-1.

Uruguay a câștigat Grupa A, după victoria obținută, luni, la Samara, în fața Rusiei, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Luis Suarez (10), Denis Ceryshev (23 - autogol) și Edison Cavani (90), iar rușii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Igor Smolnikov, în minutul 36. În cealaltă partidă, disputată la Volgograd, Arabia Saudită în trecut de Egipt, scor 2-1. Pentru saudiți au marcat Salman Al Faraj (45+6 - penalty) și Salem Al Dawsari (90+5), pentru egipteni a punctat Mohamed Salah (22). În minutul 41, Al Muwallad Fahad a ratat un penalty pentru Arabia Saudită. Meciul a consemnat un eveniment istoric. Poarta africanilor a fost apărată de Essem El-Hadary, goalkeeper în vârstă de 45 de ani. Egipteanul a devenit cel mai în vârstă fotbalist care joacă în istoria Cupei Mondiale.