CAMPIONATUL MONDIAL. Serbia, ÎNVINSĂ DRMATIC de Elveția. Ex-iugoslavii vor juca un meci de „totul sau nimic” contra Braziliei

Elveția s-a impus, vineri, la Kaliningrad, în jocul cu Serbia (scor 2-1), disputat la Kaliningrad, în Grupa E a Campionatului Mondial din Rusia.

Elveția și Serbia au oferit unul dintre cele mai antrenate meciuri de la Campionatul Mondial din Rusia. Vineri, la Kaliningrad, „ceasornicarii” s-au impus cu scorul de 2-1, într-o confruntare ce a contat pentru Grupa E a turneului final. Sârbii au deschis repede scorul, datorită lui Aleksandar Mitrovici, în minutul 5, și au dominat meciul timp de 50 de minute. Apoi, ex-iugoslavii au căzut fizic și le-au dat posibilitatea adversarilor să revină. Mai întâi a marcat Granit Xhaka (52), iar Xerdan Shakiri a dat lovitura decisivă în minutul 90. În cealaltă partidă a grupei, Brazilia a învins Costa Rica, scor 2-0. În ultima rundă, Serbia înfruntă Brazilia, iar Costa Rica întâlnește Elveția. Clasamentul arată astfel: 1. Brazilia 4p, 2. Elveția 4p, 3. Serbia 3p, 4. Costa Rica 0p.