CAMPIONATUL MONDIAL. Japonia, start perfect la turneul final. „Los Cafeteros”, în inferioritate din minutul trei

Selecționata niponă a triumfat chiar la debutul în cadrul Mondalului din Rusia. Astăzi, japonezii au trecut de Columbia, scor 2-1, într-un meci contând pentru Grupa H a turneului final.

Japonia a ieșit repede la rampă, astăzi, pe „Mordovia Arena” din Saransk. Niponii au obținut nesperat de rapid un penalty în minutul 6, după ce Carlos Sanchez a fost eliminat pentru henţ în careu, la şutul lui Kagawa.  Acesta din urmă a executat ca la carte lovitura de pedeapsă, iar „Samuraii albaștri” luaseră prim-planul partidei.

Chiar și în inferioritate numerică, Columbia a reușit să-și creeze ocazii la poarta niponilor, mai ales prin Falcao. Cu 6 minute înainte de pauză, „Los Cafeteros” au dat lovitura. Tabela de marcaj a arătat din nou egalitate, grație golului marcat de Quntero, pe jos, din lovitură liberă.

În repriza secundă, Japonia a fost echipa mai periculoasă. Golul decisiv a fost marcat de Yuya Osako, în minutul 73, gol în urma căruia a fost desemnat omul meciului. În disperare, Columbia l-a introdus pe teren și pe James Rodriguez, vedeta lui Bayern Munchen și totodată golgheterul Cupei Mondiale din 2014, dar fără folos.

Au evoluat echipele:

COLUMBIA: 1. David Ospina - 4. Santiago Arias, 23. Davinson Sanchez, 3. Oscar Murillo, 17. Johan Mojica - 6. Carlos Sanchez, 16. Jefferson Lerma - 11. Juan Guillermo Cuadrado (5. Wilmar Barrios, 31), 20. Juan Quintero (10. James Rodriguez, 59), 21. Jose Izquierdo (7. Carlos Bacca, 70) - 9. Radamel Falcao (căpitan).  Selecţioner: Jose Pekerman.

Rezerve: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado - 2. Cristian Zapata, 13. Yerry Mina, 18. Farid Diaz, 8. Abel Aguilar, 15. Mateus Uribe, 14. Luis Muriel, 19. Miguel Borja.

JAPONIA: 1. Eiji Kawashima - 19. Hiroki Sakai, 22. Maya Yoshida, 3. Gen Shoji, 5. Yuto Nagatomo - 17. Makoto Hasebe (căpitan), 7. Gaku Shibasaki (16. Hotaru Yamaguchi, 80) - 8. Genki Haraguchi, 10. Shinji Kagawa (4. Keisuke Honda, 70), 14. Takashi Inui - 15. Yuya Osako (9. Shinji Okazaki, 85).  Selecţioner: Akira Nishino.

Rezerve: 12. Masaaki Higashiguchi, 23. Kosuke Nakamura - 2. Naomichi Ueda, 6. Wataru Endo, 20. Tomoaki Makino, 21. Gotoku Sakai, 11. Takashi Usami, 18. Ryota Ohshima, 13. Yoshinori Muto.