CAMPIONATUL MONDIAL. Belgia A SUPRAVIEȚUIT MIRACULOS unui asalt INCREDIBIL al Japoniei. „Diavolii roșii” atacă fazele finale

Belgia s-a impus cu scorul de 3-2 în confruntarea cu Japonia, disputată, luni, la Rostov, în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Belgia pornea din postura de mare favorită în jocul cu Japonia, dar „diavolii roșii” au trecut prin mari emoții în fața unei trupe care le-a dat mari bătăi de cap. Niponii au deschis scorul prin Genki Haraguchi (48) și au mai punctat o dată, grație lui Takashi Inui (52). Europenii au început o cursă nebună de revenire și au egalat după ce Jan Vertonghen (69) și Marouane Fellaini (74) și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Se părea că partida se îndreaptă spre prelungiri, dar în minutul 90+4 Nacer Chadli a finalizat un contraatac de manual și a dus Belgia în sferturile de finală, acolo unde elevii lui Roberto Martinez vor înfrunta Brazilia.