CAMPIONATUL MONDIAL. Anglia trece de „OPTIMI”, după ce ÎNVINGE Columbia la loviturile de departajare. Se cunoaște programul „SFERTURILOR”

Anglia a învins Columbia, scor 1-1 și 4-3 după loviturile de departajare, în ultimul meci al „optimilor” și va lupta împotriva Suediei pentru un loc în semifinale.

Anglia a trecut de optimile de finală, după o confruntare pasionantă, disputată, marți, la Moscova, împotriva Columbiei. Naționala Albionului s-a impus după executarea penalty-urilor de departajare, scor 4-3, la finalul celor 120 de minute de joc scorul fiin 1-1. Naționala Albionului a marcat în minutul 57, după ce Harry Kane a transformat o lovitură de la 11 metri, iar columbienii au egalat în minutul 90+3, prin Yerry Mina. La loviturile de departajare, pentru insulari au punctat Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier și Eric Dier, iar Jordan Henderson a ratat. De partea cealaltă, au punctat Radamel Falcao, Juan Cuadrado și Luis Muriel și au ratat Mateus Uribe și Carlos Bacca.

Tot marți, Suedia a obținut calificare în sferturile de finală, după victoria obținută în fața Elveției, scor 1-0, gol marcat de Emil Forsberg (66).