Borussia Dortmund face legea în Bundesliga

Borussia Dortmund s-a desprins la zece puncte în fruntea ierarhiei din Bundesliga, în urma victoriei cu 2-0 de pe terenul lui Nurnberg, ajungând la 13 victorii în 15 etape.

"Galben-negrii" au o şansă excelentă de a cuceri primul lor titlu în Germania după nouă ani de pauză, mai ales că Bayern Munchen - campioana în exerciţiu - este abia pe locul şapte, la 17 puncte în urmă.

Dortmund a fost echipa mai exactă în meciul de la Nurnberg, unde condiţiile de joc au fost îngreunate de o ninsoare abundentă. Oaspeţii au deschis scorul prin fundaşul Mats Hummels, iar atacantul polonez Robert Lewandowski a adus victoria în repriza secundă.

În urma victoriei, Borussia a adunat 40 de puncte, cu 10 mai multe decât ocupanta locului secund, Mainz, care a pierdut sâmbătă la Frankfurt, 1-2 cu Eintracht. Antrenorul echipei din Dortmund, Jurgen Klopp, rămâne însă cu picioarele pe pământ. "Nu ne-am propus să luăm titlul. Discuţiile despre cine va câştiga campionatul cu atâtea etape înainte de finalul sezonului sunt irelevante", a spus el.