Bianca, senzația anului în tenisul mondial, visează la gloria Simonei Halep

Bianca Andreescu (18 ani) este revelația „Sportului Alb” în 2019. La Indian Wells, canadianca are șansa să se califice în finală, ajutând-o astfel și pe Simona Halep, jucătoare pe care speră s-o întreacă în performanțe într-o zi.

Bianca Andreescu face senzație la Indian Wells. Canadianca, locul 60 WTA, a zdrobit-o în sferturile de finală pe spanioloaica Garbine Muguruza (20WTA, dublă câștigătoare de GS), în 52 de minute, scor 6-0, 6-1, și va evolua în semifinale împotriva ucrainencei Elina Svitolina (6WTA).

Simona Halep stă la mâna Biancăi

Simona Halep este direct interesată de această confruntare. Dacă va învinge, Svitolina va urca pe locul al 3-lea în WTA, iar sportiva din Constanța ar ajunge pe poziția a 4-a. Bianca Andreescu este marea revelație a anului în tenisul mondial.

Sportiva în vârstă de 18 ani are origini româneși și s-a născut în Canada, la Mississauga. Nicu Andreescu, tatăl sportivei, a emigrat alături de soție, în anii , 90 și lucrează ca inginer mecanic. Bianca și-a petrecut o parte a copilăriei la bunici, la Pitești, acolo unde a și început să joace tenis la vârsta de 6 ani. Însă, a ales să reprezinte țara de adopție, Canada.

Primul turneu câștigat, la Newport

Bianca a început anul pe locul 152 mondial și în prezent se află pe 60. Asta spune totul despre ascensiunea fulminantă a tinerei sportive. La Auckland, în Noua Zeelandă, Andreescu a ajuns în finală, dar a pierdut confruntarea cu nemțoaica Julia Goerges, scor 6-2, 5-7, 1-6.

Apoi, la Australian Open a câștigat trei tururi preliminare și a trecut de prima fază de pe tabloul principal.

A fost eliminată de letona Anastasija Sevastova, scor 3-6, 6-3, 6-2. Însă, a dat lovitura la Newport, acolo unde s-a impus în finala cu americanca Jessica Pegula, 0-6, 6-4, 6-2. A fost primul turneu câștigat la profesioniști. O evoluție foarte bună a avut și la Acapulco, turneu în cadrul căruia a atins semifinalele, fiind eliminată de Sofia Kenin (SUA), scor 4-6, 6-3, 5-7.