Atleţii noştri, simpli turişti la Londra

Românii fac figura ţie la probele de atletism din cadrul Jocurilor Olimpice. Mare parte dintre cei 17 sportivi tricolori au făcut doar act de prezenţă în capitala Angliei.

Ieri, Bianca Perie a ratat calificarea în finala probei de aruncarea ciocanului.Perie a făcut parte din prima serie de calificări şi a avut o aruncare de 68,34 de metri, cu care s-a clasat pe locul 12, rezultat în urma căruia a ratat accederea în ultimul act. Ziua de ieri a fost salvată de Mirela Lavric, cea care a reuşit să se califice în semifinalele probei de 800 metri din cadrul concursului de atletism. Românca a fost cronometrată cu timpul de două minute, o secundă şi 65 de sutimi, a terminat pe locul patru în seria a şasea şi s-a calificat cu al 11-lea timp în semifinalele ce vor avea loc astăzi, de la ora 21.30.