Arsenal Londra, noul lider în Anglia

Mijlocaşul francez Samir Nasri a marcat de două ori pentru Arsenal Londra în derby-ul local cu Fulham, iar "tunarii" au urcat pe prima poziţie în Premier League.

Manchester United, care era lider înaintea rundei de ieri, nu au putut juca partida de la Blackpool, stadionul echipei nou-promovate neavând un sistem de încălzire a gazonului. Cealaltă formaţie care ar fi putut profita de pauza luată de oamenii lui Alex Ferguson era Chelsea Londra, însă formaţia de pe Stamford Bridge a remizat, scor 1-1, cu Everton.

Chelsea a câştigat un singur meci în ultimele şase etape. De cealaltă parte, Arsenal are 32 de puncte strânse în 16 meciuri, fiind la o lungime de Manchester United, care are o partidă în minus, şi la două de Chelsea. În lupta pentru titlu vrea să se implice şi Manchester City, formaţia lui Roberto Mancini ajungând la cota de 29 de puncte, în urma succesului de pe teren propriu, 1-0 cu Bolton. Carlos Teves a marcat singurul gol al meciului, în minutul 4.

Tottenham s-a văzut egalată pe final la Birmingham, 1-1 cu City, şi rămâne pe locul cinci, la şase puncte distanţă de rivala din nordul Londrei - Arsenal. Într-un alt meci jucat ieri, Blackburn Rovers a învins Wolverhampton cu 3-0 şi pare să fi depăşit eşecul usturător (1-7) suferit pe Old Trafford în urmă cu o săptămână. <object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/FTvDj2oe3RY?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/FTvDj2oe3RY?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>