Arsenal - Chelsea 3-1. Spectacol pe "Emirates"

Arsenal Londra a câştigat aseară, scor 3-1, derbyul cu Chelsea, într-un meci din Premier League. Arsenal şi Chelsea au oferit un spectacol total.

Arsenal a învins Chelsea şi s-a apropiat la doar două puncte de liderul Manchester United, care are însă două meciuri mai puţin disputate în Premier League. Song a deschis balul Meciul de pe "Emirates" a fost o adevărată finală UEFA Champions League. Arsenal a început tare, aflându-se aproape tot timpul primei reprize la conducerea jocului. Chelsea a stat la cutie, încercând să lovească pe contraatac. Cu un minut înainte de pauză, Song a deschis scorul pe "Emirates", în urma unei faze pelungite de atac a tunarilor. Chelsea s-a văzut nevoită să iasă la joc, tactică ce le-a convenit de minune gazdelor, care au lovit de două ori pe contraatac. Chelsea n-a mai bătut din 10 noiembrie

Ivanovic a lăsat impresia că Chelsea poate reveni, marcând cu capul la o lovitură liberă bătută de Drogba, dar Arsenal a închis excelent jocul. Mai mult, tunarii au avut câteva oportunităţi de a înscrie, ratate însă. Arsenal şi-a luat astfel revanşa pentru înfrângerea de pe "Stamford Bridge", din toamnă, scor 0-2, şi a oferit o nouă lecţie de fotbal. Pentru Chelsea, meciul de pe "Emirates" a fost al 6-lea fără victorie. Ultimul succes al echipei lui Ancelotti datează din 10 noiembrie, 1-0 cu Fulham.

Arsenal - Chelsea 3-1 Stadion: "Emirates", Londra Spectatori: 60.112 Arbitru: Mark Clattenburg Marcatori: Alexandre Song (44), Cesc Fábregas (51), Theo Walcott (53) / Branislav Ivanovic (57) Arsenal: Lukasz Fabianski - Bacary Sagna, Johan Djourou, Laurent Koscielny, Gaël Clichy, Theo Walcott (74', Abou Diaby), Alexandre Song, Cesc Fábregas (Cpt) (88', Tomáš Rosický), Jack Wilshere, Samir Nasri, Robin van Persie (76', Marouane Chamakh) Antrenor: Arsène Wenger

Chelsea: Petr Cech - Paulo Ferreira (61', José Bosingwa), Branislav Ivanovic, John Terry (Cpt), Ashley Cole, Mickaël Essien, John Obi Mikel (46', Ramires), Frank Lampard, Salomon Kalou, Didier Drogba, Florent Malouda (56', Gaël Kakuta) Antrenor: Carlo Ancelotti