Andone a făcut furori printre „galacticii” lui Zidane

Românul a sclipit, sâmbătă seară, pe „Santiago Bernabeu”, în meciul dintre Real Madrid și Deportivo La Coruna (scor 3-2). În ciuda înfrângerii, vârful de 23 de ani a fost pasatorul decisiv pentru „dubla” reușită de echipa sa în capitala Spaniei

Florin Andone și Deportivo La Coruna au reușit, sâmbătă seară, să amuțească publicul de pe „Santiago Bernabeu”. Galicienii au fost foarte aproape de a da lovitura pe terenul Realului, într-un meci în care românul în vârstă de 23 de ani nu a reușit să înscrie, dar s-a remarcat categoric pentru Depor. Internaționalul român a venit la Deportivo în vara acestui an, pentru suma de 4,7 milioane de euro de la Cordoba.

Invizibil, în urmă cu o lună

Până în urmă cu o lună nu reușise deloc să confirme pentru „alb-albaștrii”, după 9 etape. „Nu sunt mulţumit de situaţia mea, am 0 goluri marcate, sunt un om care rareori sunt mulţumit de ceea ce fac; nici anul trecut, când am dat 18 goluri, nu am fost foarte mulțumit, voiam mai mult de fiecare dată. Dincolo de orice altceva, atacanţii sunt judecaţi după numărul de goluri marcate. Vreau să-mi schimb modul de a gândi, o voi lua de la zero în fiecare săptămâna, fiecare zi mă voi gândi că este prima, vreau să încep să înscriu”, spunea Andone, la acea vreme.

Însă, românul a dat lovitura imediat după aceste declarații, iar astăzi a ajuns la cota 5 în clasamentul golgheterilor din primul eșalon al Spaniei. Revenind la partida de sâmbătă, Andone a început ca titluar duelul cu „galacticii” lui Zinedine Zidane, dar prima repriză s-a încheiat cu un scor alb.

Schimbat fără motiv?

Abia după pauză, madrilenii au intrat în avantaj pe tabelă, prin Morata, în minutul 50. Oaspeții l-au introdus pe teren pe vârful Joselu, cel care avea să dea lovitura la Madrid, nu oricum, ci grație prestației lui Florin Andone. Românul a reușit o interceptare de senzație în terenul de țintă al Realului, iar, în final, Joselu a egalat cu un șut superb (63).

După doar două minte, același Andone a fost pasatorul de serviciu pentru același Joselu, iar atacantul oaspeților își dusese echipa în avantaj (65). Imediat după schimbarea lui Andone (74) a urmat atacul în forță al Realului. Neșansa a fost de partea lui Depor de a nu produce surpriza pe „Bernabeu”. Diaz a egalat în minutul 84, iar salvarea Realului a venit, din nou, de la Sergio Ramos, care a adus golul victoriei în minutul 90+2. Ramos fiind cel care i-a adus trupei sale un punct uriaș, etapa trecută, în marele derby cu Barcelona (scor 1-1).

Record pentru Real

În urma acestui rezultat, Real Madrid acumulează 37 de puncte şi rămâne lider, la şase lungimi în faţa Barcelonei, în timp ce Deportivo rămâne pe locul 16, cu 13 puncte. Totodată, madrilenii au stabilit și un record, ajungând la al 35-lea meci fără înfrângere, doborând un record vechi de 28 de ani. În 1988, echipa pregătită atunci de Leo Benhakker ajungea la 34 de meciuri fără înfrângere.