Ajax Amsterdam lovește din nou în Liga Campionilor. „Lăncierii” au câștigat la Londra și sunt aproape de finală

Ajax Amsterdam s-a impus, marți, în deplasare, la Tottenham Londra (scor 1-0), într-o partidă ce a contat pentru prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Ajax Amsterdam continuă să producă minuni în Liga Campionilor. Marți, olandezii au câștigat pe terenul celor de la Tottenham, scor 1-0, datorită unui gol marcat de Donny van de Beek, în minutul 15. Oaspeții au reușit să apere avantajul până la final și iau o opțiune serioasă pentru calificarea în ultimul act al competiției. În „optimi”, Ajax a trecut de Real Madrid (scor 1-2 și 4-1) iar în „sferturi” a eliminat-o pe Juventus Torino (1-1 și 2-1).

În cealaltă semifinală a Ligii Campionilor, FC Barcelona va evolua pe teren propriu împotriva lui Liverpool.