Adversara lui Cîrstea, „CIRC” IEFTIN în „sferturile” de la Nurnberg. „Sore” a cedat nervos: „Acum ce mai vrei?!” | VIDEO

Sorana Cîrstea (locul 67 WTA) va continua astăzi „sfertul” început, aseară, la Nurnberg (Germania), cu sportiva kazahă Yulia Putintseva (28 WTA). Partida a trebuit să fie suspendată în urma comportamentului nesportiv al jucătoarei din Kazahstan, dar și din cauza întunericului.

Meciul s-a oprit la scorul de 6-3, 3-6, 4-4, dar „circul” ieftin produs de Putintseva a întins la maximum nervii spectatorilor prezenți la turneul WTA International de la Nurnberg. Când scorul era de 3-3 și 40 egal, kazaha a spus stop joc, invocând motivul că nu poate vedea mingea, din cauza întunericului. Arbitrul de scaun a pofti-o înapoi pe teren, dar în acel moment kazaha a simulat și o durere la gamba stângă. Imediat, adversara româncei s-a trezit cu reacția promptă a spectatorilor, care au început s-o huiduie. Într-un final, Putintseva a revenit, a câștigat game-ul, dar a cerut încă o dată îngrijiri medicale. I s-au acordat, potrivit regulamentului.

Și Sorana Cîrstea a cedat nervos pe teren, și a strigat către adversara sa: „Acum ce mai vrei?!”

Partida din Cîrstea și Putintseva, din „sferturile” de la Nurnberg, se va relua astăzi, de la ora 13:00.