Adversar DIFICIL pentru Simona Halep, în „sferturile” de la Toronto

După victoria de aseară, cu Angelique Kerber (locul 11 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-4, Simona Halep, a treia jucătoare a lumii și cap de serie numărul 2, va juca astăzi, în „sferturile” Rogers Cup.

Constănțeanca în vârstă de 23 de ani va evolua, astăzi, în sferturile de finală ale turneului de la Toronto, împotriva polonezei Agnieszka Radwanska, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 6. Meciul se va disputa nu înaite de ora 20:00, în direct la Dolce Sport 2.

Astfel, Halep și Radwanska vor bifa cu această ocazie cea de-a opta întâlnire directă. Jucătoarea din Polonia conducând cu scorul general de 4-3, dar Halep s-a impus în trei din ultimele patru partide. Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Tot astăzi, de la ora 20.00, Irina Begu şi Raluca Olaru joacă în sferturile de finală ale probei de dublu, cu perechea Caroline Garcia/Katarina Srebotnik (Franţa/Slovenia), cap de serie numărul 4.