Serie A: AC Milan a învins echipa Inter Milano, scor 2-1

Serie A: AC Milan a învins echipa Inter Milano, scor 2-1 AC Milan. Sursă foto: Facebook

AC Milan a învins, duminică, scor 2-1, echipa Inter Milano, într-un meci din etapa a cincea a campionatului Italiei. Formația pregătită de Paulo Fonseca s-a impus cu scorul de 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Pulisic, în minutul 10, în timp ce campioana a restabilit egalitatea prin Dimarco, în minutul 27.

AC Milan a învins Inter Milano

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 89, după reușita lui Gabbia. AC Milan și-a luat revanșa după o serie de șapte meciuri pe care le-au pierdut. În urma acestui rezultat, Inter Milano și AC Milan se află la egalitate de puncte, opt, pe locurile 6 și 7. Liderul din Serie A este Torino (11 puncte), urmat de Napoli și Udinese, cu câte zece puncte.

Schimbări mari la AC Milan

AC Milan a avut parte de mult ghinion în noul sezon din Champions League. În prima etapă din faza principală a celei mai importante competiții europene, milanezii au pierdut în fața lui Liverpool, scor 1-3, după ce italienii reușiseră să deschidă scorul după doar trei minute prin Christian Pulisic. După aceste umilințe, s-a zvonit că tehnicianul portughez ar putea fi dat afară, iar Zlatan Ibrahimovic, consilierul special al acționarului majoritar RedBird, ar fi discutat deja cu un potențial candidat pentru ocuparea băncii tehnice.

Atacantul suedez l-ar fi sunat pe Edin Terzic și ar fi discutat cu agenții antrenorului german în legătură cu posibilitatea ca acesta să semneze cu AC Milan. El este liber de contract după ce a decis să plece de la Borussia Dortmund la finalul sezonului trecut, atunci când a reușit să califice echipa până în finala UEFA Champions League.

Echipele de start:

• Inter Milano: Sommer - Pavard, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Thuram
  • Rezerve: Di Gennaro - Arnautovic, Asllani, Bisseck, Carlos Augusto, Correa, Darmian, De Vrij, Frattesi, Martinez, Palacios, Taremi, Zielinski
  • AC Milan: Maignan - Emerson Royal, Gabbia, Tomori, Theo Hernandez - Pulisic, Fofana, Reijnders, Leao - Abraham, Morata
  • Rezerve: Torriani, Raveyre - Chukwueze, Jovic, Jimenez, Loftus-Cheek, Musah, Okafor, Pavlovic, Terracciano, Thiaw, Zeroli