EURO 2012. Croaţia i-a dat şah Italiei

Italia s-a împiedicat aseară, la Poznan, de Croaţia, scor 1-1, şi, ca de obicei la turneele finale, are emoţii mari pentru calificare până la ultimul meci din grupă.

Italia a dominat categoric prima repriză. Balotelli a irosit prima mare ocazie, în minutul 3. În minutul 37, Marchiosio şi-a bătut joc de o situaţie incredibilă, trăgând de două ori consecutiv în portarul Pletikosa. Peste numai două minute, veteranul Andrea Pirlo i-a arătat lui Marchisio şi întregii lumi ce înseamnă şi cum se foloseşte o gleznă fină. Mijlocaşul în vârstă de 33 de ani a executat superb o lovitură liberă, din marginea careului, reuşind să deschidă scorul. Peninsularii au încercat în repriza secundă să impună celebrul lor "catenaccio", dar - ce surpriză! - au fost egalaţi după o gravă eroare de marcaj a lui Bonucci. Mario Mandzukici, eroul croaţilor şi în prima partidă, cu Irlanda, în care a izbutit o "dublă", a profitat de eroarea lui Bonucci şi a şutat cu sete în poarta lui Buffon. Italia are nevoie neapărat de o victorie cu Irlanda lui Trapattoni. Grupa C Rezultatele de ieri Italia - Croaţia . . . . . . . . . . . . 1-1 Marcatori: Pirlo (39) / Mandzukici (72) Spania - Irlanda . . . . . . . . . . . . . Partida s-a disputat după închiderea ediţiei Clasament 1. Croaţia 2 1 1 0 4-2 4 2. Italia 2 0 2 0 2-2 2 3. Spania 1 0 1 0 1-1 1 4. Irlanda 1 0 0 1 1-3 0 Ultima etapă (luni, 18 iunie) Croaţia - Spania Gdansk, ora 21.45, Dolce Sport Italia - Irlanda Poznan, ora 21.45, TVR 1