„Stejarii”, ridicați în slăvi de presa internațională după SUCCESUL ISTORIC de la Cupa Mondială

Naționala României a întors pe dos aseară statisticile rugby-ului mondiial, după victoria istorică în fața Canadei, scor 17-15.

Aseară, la Leicester, „stejarii” au izbutit să-și treacă în cont cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale. În minutul 50 al meciului, Canada conducea România cu 15-0. România a rasturant scorul în doar 20 de minute, și astfel naționala „tricoloră” a avut loc de cinste în paginile presei internaționale.

BBC: România a înscris 17 puncte în ultimele 28 de minute împotriva Canadei şi a reuşit cea mai mare revenirea din istoria Cupei Mondiale de rugby.

The Telegraph: Românii sunt regii revenirilor şi merită toate laudele din lume! "Stejarii" au ajuns la patru victorii consecutive în faţa Canadei şi urmează un duel epic cu Italia pentru locul 3. Ce meci!

The Independent: România a avut o repriză secundă remarcabilă şi a câştigat primul meci la această ediţie a Cupei Mondiale. Canada a rămas fără replică pe final. Jucătorii României s-au prăbuşit pe teren şi au sărbătorit o victorie superbă.

Fox Sports: Revenirea epică a României a uluit Canada. Victoria dramatică a fost adusă după o transformare reuşită de Florin Vlaicu pe final. România a reuşit astfel cea mai mare revenire din istoria CM de rugby: de la 0-15, la 17-15.

Sky Sports: Canada părea că va obţine o victorie lejeră, când conducea cu 15-0. Dar România a avut parte de o rvenire incredibilă, graţie căpitanului Mihai Macovei. Florin Vlaicu a adus victoria, cu 3 minute înainte de final şi a încununat o repriză secundă remarcabilă a României.

Toronto Star: România a avut o parte secundă plină de inspiraţie şi a anulat handicapul de 15 puncte. Victoria dramatică a venit după ultima lovitură a lui Vlaicu, iar fanii români sunt în delir.