Puști istorici în fotbalul românesc

Două mari evenimente s-au înregistrat, miercuri, în „șaisprezecimile” Cupei României. Mai întâi, la partida dintre CSM Școlar Reșița și FC Viitorul (scor 2-4), la echipa antrenată de Gheorghe Hagi a debutat Roberto Mălăele.

A bătut recordul lui Dobrin

Puștiul, în vârstă de 14 ani, 6 luni și 26 de zile, la ora partidei, a devenit cel mai tânăr fotbalist care a evoluat întrun meci oficial disputat în România, după ce a intrat pe teren în minutul 66. E vorba despre nivelul la care există statistici. Astfel, Mălăele a doborât un record vechi de 55 de ani. La data de 1 iulie 1962, regretatul Nicolae Dobrin debuta în prima divizie, în partida Știința Cluj - Dacia Pitești (scor 5-1), la 14 ani, 10 luni şi 5 zile.

Altfel, ieri s-au împlinit 10 ani de la dispariția „Gâscanului”, care a devenit legendar în tricoul echipei din Trivale. Al doilea mare eveniment din Cupa României s-a petrecut la partida pe care FCSB a câștigat-o, în deplasare, contra formației Sănătatea Cluj (scor 6-1). La formația antrenată de Nicolae Dică a debutat, în minutul 60, Ianis Stoica.

Cel mai tânăr fotbalist din istoria „roș-albaștrilor”

Băiatul fostului fundaș stelist Pompiliu Stoica a reușit să și marcheze al 6-lea gol al formației sale, în minutul 90+2!

La 14 ani, 10 luni și 23 de zile, Stoica jr. a devenit cel mai tânăr fotbalist care a evoluat pentru gruparea „roș-albastră” și se află pe locul al 3-lea în clasamentul precocității, după Roberto Mălăele și Nicolae Dobrin. „Debutul și golul au venit ca urmare a muncii mele. De opt ani fac fotbal, toată viața mi-am dedicato acestui sport. Fac şi câte două antrenamente pe zi”, a declarat Ianis, la finalul jocului.