Ce pastilă miraculoasă a înghițit Lionel Messi

Argentinianul a surprins în timpul confruntării cu Olympiakos Pireu. Atacantul a scos din jambieră o pastilă „miraculoasă”, despre care se bănuiește că ar fi glucoză. Episodul a născut însă multe întrebări

FC Barcelona s-a impus, miercuri seară, în partida cu Olympiakos Pireu (scor 3-1), disputată în Grupa D a Ligii Campionilor. „Catalanii” n-au avut mari probleme în fața grecilor, chiar dacă, în minutul 42, atunci când scorul era 1-0, Gerard Pique a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

Cel mai controversat moment al jocului s-a petrecut însă în minutul 10. Lionel Messi a fost surprins de camerele tv în timp ce a scos in jambieră o pastilă pe care a înghițit-o. Bineînțeles, marea întrebare este legată de natura medicamentului la care a apelat superstarul argentinian.

A luat glucoză?

Jurnaliștii de la Radio Catalunya au afirmat că este vorba de o tabletă de glucoză. Rolul acesteia este de-a ridica nivelul de energie, iar Messi folosește deseori așa ceva. Interesant este însă faptul că atacantul a consumat glucoza în minutul 10, atunci când ar fi trebuit să fie proaspăt din punct de vedere fizic.

Ciudat este că antrenorul Ernesto Valverde nu avea habar că elevul său apelează la întăritoare, în timpul meciului. „Nu ştiu nimic despre asta. Dacă îl fac să înscrie, poate continua să le ia”, a afirmat tehncianul catalanilor. Messi a marcat contra elenilor golul de 2-1, cel de-al 100-lea reușit de sud-american în cupele europene.

În primăvara acestui an, Marco Rojo, fotbalistul celor de la Manchester United, a cerut o banană, în timpul partidei cu Rostov, din „optimile” Ligii Europa. Antrenorul Jose Mourinho s-a conformat și a explicat la final: „Am fost deseori obosit în viaţa mea şi ştiu ceea ce solicită corpul. Acesta poate avea nevoie de multe lucruri. Jucătorul a cerut o banană. I-am dat-o nu pentru a râde de el, ci pentru a-l respecta.”

În primul mandat la Steaua, Laurențiu Reghecampf a folosit o metodă care a dat naștere multor discuții. Jucătorii erau chemați la marginea terenului, în momentele în care jocul era întrerupt, și primeau pungi cu un lichid galben.

„Reghe” a explicat că nu este nimic dubios și a oferit ziariștilor, la o conferință de presă, câteva pungi „miraculoase.”