Muntenegru - România, 1-0. „Tricolorii” au EȘUAT LAMENTABIL și au ratat CALIFICAREA la turneul din Rusia

Autor: | | 15 Comentarii | 4466 Vizualizari

România a fost învinsă, luni, în deplasare, de reprezentativa Muntenegrului (scor 0-1), în preliminariile Campionatului Mondial, și a ratat orice șansă de-a mai ajunge în Rusia.

Prima reprezentativă a României a fost învinsă, luni, în deplasare, de naționala Muntenegrului, scor 0-1. Partida a contat pentru Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018 și a fost una de nivelul diviziilor inferioare. Niciuna dintre cele două reprezentative n-a arătat că și-ar merita locul la un turneu final, dar spre deosebire de „tricolori”, muntenegrenii chiar au șanse să ajungă în Rusia. După o primă repriză fără goluri, cu puține faze de poartă, a urmat al doilea act, și mai plictisitor decât primul. Însă, gazdele au lovit decisiv prin Jovetici, cel care l-a învins pe Ciprian Tătărușanu, în minutul 75, cu o lovitură de cap, de la 11 metri. Astfel, naționala lui Christoph Daum a pierdut și ultima șansă de-a mai prinde un loc la meciurile de baraj. Tot luni, în Grupa E, Danemarca s-a impus, în deplasare, scor 4-1, în Armenia, Polonia a învins Kazahsatnul, pe teren propriu, scor 3-0. Clasamentul arată astfel: 1. Polonia 19p, 2. Danemarca 16p, 3. Muntenegru 16, 4. România 9p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p

LIVE

Muntenegru - România 1-0 Jovetici (75)

Echipe de start:

Muntenegru: Petkovici - Marusici, Savici, Tomasevici, Stojkovici - Ivanici, Vukcevici - Jankovici, Jovetici, Vesovici - Beciraj

România: Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Moţi, Toşca - Găman, R. Marin - Chipciu, Stancu, Maxim - Fl. Andone

Meciul s-a încheiat.

România nu reușește sub nicio formă să se apropie de paorta adversă, deși ar avea nevoie de un gol

min. 75: GOOOLLL Muntenegru!!! Jovetici a reluat imparabil, cu capul, de la 11 metri!!!

Joc încâlcit, fără perspective și ineficient al ambelor echipe. Ocaziile clare de gol au lipsit în primul sfert de oră al reprizei secunfe

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima repriză.

min. 43: Vesovici a reluat peste poartă, de la 20 de metri.

min. 40: Chipciu șutează de la 18 metri, Petkovici a respins în corner.

min. 30: Jovetici a marcat, dar golul a fost anulat, corect, pentru o poziție de ofsaid.

min. 27: Șutează Marusici d ela 25 de metri, Tătărușanu respinge în corner.

min. 19: Maxim trimite mult peste poartă, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

min. 17: Beciraj trimite foarte aproape de poarta noastră.

min. 14: Vesovici a șutat de la 20 de metri, a reținut Tătărușanu.

min. 13: A căzut Chipciu în careu, arbitrul scoțian Craig Thompson n-a dictat nimic

Nimic de consemnat în primele 10 minute. Ambele echipe fac un joc de așteptare.