Evenimentul Zilei > Actualitate > Voinea – abandon, Pavel – batut!
Voinea – abandon, Pavel – batut!

Dispute sub semnul nesansei la Australian Open.

Primul turneu de Mare Slem al anului va debuta luni, la Melbourne.

Tenismenul Adrian Voinea a abandonat astazi in setul al doilea partida cu sarbul Boris Pasanski. Jucatorul roman, revenit in activitatea dupa o absenta de trei ani si jumatate, a inceput meciul in forta, castigand primul set cu 6-1.

In setul secund, Voinea a abandonat la scorul de 2-2. Site-ul oficial al competitie nu precizeaza motivul retragerii, dar este posibil ca romanul sa fi avut probleme la umarul drept, la care a suferit doua interventii chirurgicale.

Andrei Pavel, al patrulea favorit la calificarea pe tabloul pincipal, a fost eliminat de sarbul Viktor Troicki, scor 6-3, 4-6, 4-6.

Ceilalti romani prezenti in calificari la Australian Open au inregistrat urmatoarele rezultate: Adrian Ungur – Keneth Carlsen (Danemarca) 7-6 (5), 3-6, 2-6, Victor Crivoi – Lukasz Kubot (Polonia) 3-6, 6-4, 3-6, Dacian Craciun – Brian Wilson (SUA) 6-4, 6-2. Victor Ionita n-a mai concurat.

Victor Hanescu este singurul roman care a fost acceptat direct pe tabloul principal.

Publicat in categoriile: Actualitate