Viitorul lui Gheorghe Hagi agonizează în derivă. „Regele” a dispărut în birouri, antrenorul riscă să fie demis

FC Viitorul nu se regăsește după ce Gheorghe Hagi a dispărut de pe banca tehnică. Sansele de calificare în play-off sunt minime.

FC Viitorul, echipa patronată de Gheorghe Hagi, continuă să evolueze modest în acest sezon al Ligii I. Vineri seară, formația din Ovidiu a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Academica Clinceni. Partida a contat pentru etapa a 26-a a campionatului intern. Oaspeții au deschis scorul prin Răzvan Andronic, în minutul 42, gazdele au salvat un punct in extremis. Și asta pentru că Juvhel Tsoumou a egalat în minutul 90+1.

Viitorul lui Gheorghe Hagi nu mai prinde play-off-ul Ligii I

Dobrogenii se află pe locul al 10-lea al clasamentului, cu un total de 29 de puncte. Academica Clinceni este pe poziția a 5-a, cu 37 de puncte. Formația lui Gică Hagi are șanse minime de-a mai prinde play-off-ul în acest sezon. Asta ar însemna că trebuie să se claseze cel puțin pe locul 6. Ocupat în prezent de FC Botoșani (37 de puncte). „Regele” s-a retras înainte debutului stagiunii de pe banca tehnică. Și a decis să se ocupe de treburi administrative. Antrenor a fost numit spaniolul Ruben de la Barrera.

Ibericul nu a reușit să dea satisfacție și a fost demis la finalul lunii noiembrie a anului trecut. Locul său a fost ocupat de Mircea Rednic. Un tenician cu mare experiență în fotbalul intern. Campion cu Rapid în 2003 și Dinamo în 2007. Dar nici „Puriul” nu a reușit să scoată Viitorul din zona mediocrității. Astfel că scaunul său se clatină serios.

Ce viitor mai are Mircea Rednic la echipa din Ovidiu?

„Nu s-a pierdut totul, e un punct câștigat. Sigur, ne-am fi dorit să câștigăm. Dar e un rezultat echitabil. Ăsta-i Clinceniul, se apără aglomerat și așteaptă greșeala adversarului. E același scenariu, centrare din lateral, nu suntem aproape de oameni, marcaj larg și primim gol. Am forțat cu Tsoumou, iar lucrurile au mers mult mai bine în repriza a doua.” a spus Rednic la finalul meciului cu Academica.

„N-are nicio legătură continuarea mea aici de intrarea în play-off, am contract pe un an și jumătate. Sigur, există clauze, pe-astea o să le discutăm. Să nu uităm că Viitorul nu a pierdut cu Mircea Rednic pe bancă! Au pregătit alții echipa și au pierdut. Nu-i uitați nici pe jucătorii care au plecat de aici și de ce s-a întâmplat în mercato.” A mai afirmat „Puriul”.