Superliga. Sepsi OSK a învins FC U Craiova cu 1-0. Premierul Ungariei, Viktor Orban, prezent la meci

Superliga. Sepsi OSK a învins FC U Craiova cu 1-0. Premierul Ungariei, Viktor Orban, prezent la meci Sepsi, în play-off-ul Conference Legea / Sursă foto: Facebook

Meciul dintre Sepsi vs FCU Craiova a deschis etapa a 2-a din SuperLiga. Acesta s-a jucat pe Arena din Sf. Gheorghe.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal.

În minutul 89, Sepsi a reușit să deschidă scorul. Aganovici a centrat spre careul craiovenilor, unde se afla Mario Rondon care a reușit o frumoasă lovitură de cap, bine plasată, deschizând astfel scorul.

Ambele formaţii au terminat meciul în zece oameni, brazilianul Matheus Mascarenhas (FC U Craiova) fiind eliminat în finalul primei reprize (45+2), în timp ce Cosmin Matei (Sepsi OSK) a primit cartonaş roşu în repriza secundă (74).

Viktor Orban, prezent la meci

Sepsi OSK este neînvinsă în acest debut de sezon, cu două victorii (1-0 cu Farul în Supercupă) şi un egal (0-0 cu Rapid, în prima etapă).

FC U Craiova, aflată la meciul de debut al antrenorului Nicolae Dică, a suferit al doilea eşec consecutiv în campionat, după 1-3 cu FCSB.

La meci a asistat şi premierul maghiar Viktor Orban.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC U Craiova 1948 1-0 (0-0), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe A marcat: Mario Rondon (89). Cartonaşe roşii: Matheus Mascarenhas (FC U Craiova, 45+2), Cosmin Matei (Sepsi OSK, 74). Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Alexandru Vodă (Alba Iulia); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) Arbitru video: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitru asistent video: Alexandru Filip (Constanţa) Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Ion Marin (Bucureşti) - LPF