Victorie mare pentru România la US Open. S-a calificat în turul al 3-lea

Și-a egalat performanțele de la New York, obținute în 2009 și 2019.

Pentru a doua oară în carieră, jucătoarea de tenis din România a reușit să acceadă în turul al 3-lea al turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului. Performanța a fost bifată, joi seară, de Sorana Cîrstea (30 de ani, locul 77 în ierarhia mondială), sportivă care s-a impus în trei seturi în confruntarea cu britanica Johanna Konta (29 de ani, locul 13 WTA), scor 2-6, 7-6(5), 6-4.

În primul act, Sorana s-a desprins de la scorul de 2-2 la gameuri. Apoi, în cel de-al doilea, unul foarte echilibrat, s-a impus la tie-break. În setul al 3-lea, românca i-a fost din nou superioară britanicei și a încheiat confruntarea. Până acum, cele două jucătoare de tenis se mai întâlniseră o singură dată, în 2017, la Eastbourne, iar Konta câștigase în două seturi, cu scorul de 6-2, 6-2.

În alte două ocazii a mai reușit Sorana Cîrstea să ajungă în turul al 3-lea de la US Open: în 2009 și 2019. După această performanță, sportiva din Târgoviște şi-a asigurat un cec în valoare de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA,.

În turul următor o va înfrunta pe Karolina Mucha, cap de serie numărul 30. Va fi primul său meci în circuitul profesionist contra cehoaicei (24 ani, locul 26 WTA), care a trecut în turul secund de rusoaica Ana Kalinskaia cu scorul de 6-3, 7-6(4). În primul tur, Muchova a învins-o pe americanca Venus Williams (40 ani), cu 6-3, 7-5.

La această ediție a turneului de la New York nu a luat startul cea mai bună jucătoare de tenis din România: Simona Halep. Jucătoarea din Constanța a decis să nu ia startul la ultimul turneu de Mare Șlem al anului, din cauza pandemiei de coronavirus și a riscurilor pe care le implica deplasarea și participarea la această competiție.

„M-am uitat doar în prima zi la meciuri. Mă simt ciudat să nu fiu la US Open, dar cred ca a fost o decizie bună. Nu am niciun regret pentru că nu m-am dus”, a spus Halep conform TVR.