Victorie mare obținută de Sorana Cîrstea în turul al 2-lea de la Wimbledon. Românca se va afla față în față cu revelația Emma Răducanu

Sorana Cârstea a reușit să o elimine, joi, pe Victoria Azarenka, în turul al 2-lea al turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, după o victorie cu 7-6(5), 3-6, 6-4.

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 45 WTA) a reușit să bifeze o victorie foarte importantă, joi, în turul al 2-lea al turneului de Mare Șlem de la Wimbledon. Românca a întâlnit-o pe belarusa Victoria Azarenka (31 de ani, 14 WTA), în fața căreia s-a impus în trei seturi, cu scorul de 7-6(5), 3-6, 6-4. Partida a durat două ore și 19 minute, iar sportiva din Târgoviște a bifat primul succes obținut în fața sportivei din Belarus.

Sorana Cîrstea a învins-o pe Victoria Azarenka, jucătoare care evoluase de două ori în semifinalele de la Wimbledon, în 2011 și 2012

Azarenka, fostă semifinalistă la Wimbledon în anii 2011 şi 2012, a făcut un break la 5-5 şi a servit pentru set, în primul act, dar Cîrstea a reuşit să facă şi ea break, iar apoi s-a impus în tiebreak cu 7-5.

Belarusa a dominat setul secund, în care a condus cu 3-0, câştigând cu 6-3. În decisiv, Azarenka a avut 2-0 şi 3-1, dar Cîrstea a reuşit patru ghemuri consecutive, desprinzându-se la 5-3. Românca a ratat două mingi de meci şi şi-a pierdut serviciul, Azarenka apropiindu-se la 5-4, dar Cîrstea a încheiat meciul cu un break (6-4).

Cîrstea a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli, iar adversara sa 9 aşi şi 9 duble greşeli. Azarenka a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 35-29, dar şi mai multe erori neprovocate, 30-22.

A pus mâna pe un cec în valoare de 115.000 de lire sterline după acest succes

Azarenka avea 3-0 în meciurile directe cu Sorana, pe care a învins-o în 2008, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-0, 6-0, în turul al doilea la Wimbledon, în acelaşi ani, 2008, cu 6-1, 6-3, şi în turul al treilea la Wimbledon, în 2009, cu 7-6 (2), 6-3.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat după acest succes un cec în valoare de 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA. În turul al treilea, Cîrstea o va înfrunta pe britanica de origine română Emma Răducanu (18 ani, 338 WTA), care a produs o mare surpriză, prin victoria în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, cu 6-2, 6-4.