Victorie pentru Halep la Madrid. Ce s-a întâmplat cu principalele sale adversare

Victorie pentru Simona Halep, la Madrid. Românca a câștigat partida din turul întâi, iar veștile despre principalele adversare la trofeu sunt încurajatoare.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a obţinut o victorie facilă în faţa rusoaicei Margarita Gasparian, cu 6-0, 6-4, în prima rundă a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari.

Astfel, la primul meci pe zgură în circuitul WTA din acest an, românca s-a impus într-o oră şi 14 minute.

Deşi a comis 4 duble greşeli, Simona a servit bine, având un procentaj de 71% la punctele cu primul serviciu. În setul secund, Halep a condus cu 4-1 şi 5-2, dar Gasparian (24 ani, 65 WTA) a revenit şi s-a apropiat la 5-4, românca încheind pe serviciul adversarei.

Halep, care a cucerit titlul la Madrid în 2016 şi 2017, va juca în turul secund cu învingătoarea dintre britanica Johanna Konta şi americanca Alison Riske. Românca şi-a asigurat un cec de 42.220 euro şi 65 de puncte WTA.

Tot duminică, Sorana Cîrstea a învins-o pe americanca Madison Keys, cap de serie numărul 13, cu 3-6, 6-4, 6-1, potrivit Agerpres.

Jucătoarea româncă a scăpat duminică de o adversară de top 10 de pe jumătatea sa, după ce Svetlana Kuznetzova, locul 109 mondial, intrată în turneu cu un wild card, a rbătut-o pe Sabalenka cu 7-5, 6-4 .